30 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Ul. 15 Lutego w Tucholi pozostaje przy swojej nazwie

2 min read

Dobra wiadomość dla mieszkańców ul. 15 Lutego w Tucholi. Zmiany nazwy ulicy nie będzie i to jest już pewne! To wynik rozprawy, która odbyła się w środę (12.12) w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie.

Przypomnijmy, że w ocenie Instytutu Pamięci Narodowej nazwa ulicy 15 Lutego powinna zostać zmieniona, gdyż spełnia funkcję gloryfikacji Armii Czerwonej, utrwala tezę propagandy politycznej i indoktrynacji społeczeństwa z okresu komunizmu. Z tym nie zgodził się samorząd gminny, gdyż IPN w swojej opinii odniósł się do roku 1945, a nazwa ulicy nie zawiera szczegółowej daty.

Samorząd gminny wraz z mieszkańcami ul. 15 Lutego jednak się z tym nie zgadzali i wyrażali swój zdecydowany sprzeciw. Rada Miejska, wypełniając ustawowy obowiązek, nadała wskazanej ulicy takie samo brzmienie „15 Lutego”, jednakże odnoszące się do ważnego wydarzenia historycznego z 1941 roku, tj. zrzut do Polski „Cichociemnych”.

I od tego momentu zaczęła się sądowa batalia o zachowanie dotychczasowej nazwy ulicy.

Wojewoda stwierdził nieważność uchwały tucholskich radnych, z czym nie zgodziła się gmina Tuchola i zaskarżyła to rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Bydgoszczy. Sąd ten wydał wyrok uchylający rozstrzygnięcie wojewody. Jednak na tę decyzję wojewoda wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) w Warszawie. I dopiero NSA ostatecznie rozstrzygnął sprawę, podtrzymując wyrok WSA.


tuchola.pl

Dekomunizacja nazwy ulicy „15 Lutego”, czyli… bezpodstawne niepokoje mieszkańców oraz z czego wycofał się IPN? (aktualizacja)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook