21 października 2020

Unisław. Zebrał się Konwent Wójtów i nasz, lokalny akcent

2 min read

Marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober uczestniczyli dziś (7 lutego) w odbywającym się w Unisławiu w powiecie chełmińskim posiedzeniu Konwentu Wójtów Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Gremium, w odnowionym składzie, zebrało się dziś po raz pierwszy po ubiegłorocznych wyborach samorządowych.

W pierwszej, zamkniętej części obrad konwent wybrał nowe prezydium i składy grup roboczych, odbyła się też dyskusja na temat zadań, jakie stoją przed zgromadzeniem w tym roku.

 

Prognozowane zmiany ludnościowe w gminach wiejskich w Kujawsko-Pomorskiem do 2030 r., infografika Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy

Marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący Ryszard Bober uczestniczyli w drugiej części spotkania. W jej programie znalazły się informacje w ważnych dla wiejskich samorządów lokalnych kwestiach – m.in. na temat udziału gmin w rozpoczynających się właśnie pracach nad Strategią Województwa 2021+, realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i stanu wdrażania adresowanych do społeczności wsi segmentów naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Przestawiono też informację na temat zasad składania wniosków i kryteriów przyznawania środków z Funduszu Dróg Samorządowych, który jest nowym rządowym narzędziem wspierania inwestycji drogowych (budowy, przebudowy i remontów) samorządów gminnych i powiatowych, a w określonych sytuacjach także wojewódzkich.

 

Konwent Wójtów Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest regionalną organizacją samorządu terytorialnego, zrzeszającą wybieranych w bezpośrednich wyborach liderów stojących na czele wiejskiego samorządu gminnego. W Kujawsko-Pomorskiem mamy 92 gminy wiejskie, w których mieszka łącznie jedna trzecia mieszkańców województwa (ponad 600 tysięcy osób, o 2,5 tysiąca więcej niż rok wcześniej). Najliczniej zamieszkiwane są gminy w bezpośrednim sąsiedztwie dużych miast, przede wszystkim Bydgoszczy i Torunia – Białe Błota (21,5 tys. mieszkańców), Lubicz (20 tys.) i Obrowo (17 tys.). Najmniej ludne są te w rejonach o wysokim bezrobociu i niskich przeciętnych płacach – Chrostkowo i Bobrowniki w powiecie lipnowskim (3 tysiące mieszkańców) oraz Raciążek w powiecie aleksandrowskim.

 

Według przekazanej nam przez Urząd Statystyczny w Bydgoszczy prognozy Głównego Urzędu Statystycznego, wiejskie gminy stanowiące zaplecze największych miast regionu będą w najbliższym czasie nadal atrakcyjnym celem migracji. Do 2030 roku liczba ludności w podtoruńskiej gminie Obrowo wzrośnie o 36 proc., a w gminach Osielsko i Białe Błota pod Bydgoszczą o blisko jedną trzecią.

I na zakończenie dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Kęsowo, Pan wójt Januszewski wybrany został do komitetu monitorującego Program Rozwoju Obszarów Wiejskich naszego województwa.


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Fot. Profil FB wójta Kęsowo

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook