27 lutego 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Uroczyste nadanie imienia Zespołowi Szkół w Kęsowie

3 min read

22 marca w sobotę w pięknym Kęsowie odbędzie się ważna uroczystość. Miejscowy Zespół Szkół zyska patrona, którym będzie ks. kanonik Józef Swobodziński.

Uroczystość rozpocznie msza święta, która odbędzie się o godzinie 10:00 w lokalnym kościele. Ważnym elementem będzie również uroczyste poświęcenie sztandaru szkoły.

Szkoła dotychczas nie miała swojego patrona, postanowiono to zmienić. Wytypowano pięć kandydatur, jednak największą ilość głosów uzyskał długoletni proboszcz miejscowej parafii.

Śp. ks. JÓZEF SWOBODZIŃSKI urodził się 6 lipca 1921 w Wałyczu, w rodzinie robotnika rolnego Ignacego i Joanny Gwizdalskiej.
W rodzinie było ośmioro dzieci.(ks. Józef, Jadwiga, Irena, Teresa, Ambroży, Edmund, Hilary, Salomea) Ochrzczony został trzy dni później w kościele parafialnym Wąbrzeźnie. Komunię św. przyjął w Radowiskach oraz 21 października 1932 sakrament bierzmowania z rąk ks. Sufragana Konstantyna Dominika.

Naukę rozpoczął w Szkole Powszechnej w Małych Radowiskach. W roku 1936 wstąpił do Publicznej Szkoły Powszechnej w Wąbrzeźnie. W roku 1937 ukończył w Państwowym Gimnazjum w Wąbrzeźnie klasę pierwszą. Z powodu trudnych warunków materialnych przerwał naukę i dopiero w1939 ukończył klasę drugą. Naukę w Gimnazjum Humanistycznym w Wąbrzeźnie przerwał wybuch wojny w 1939 r.
Podczas okupacji pracował 5 lat przymusowo w Plebance

(„Byłem robotnikiem rolnym i poznałem, co to bezprawie i wyniszczająca, mordercza praca. To mnie zahartowało. Musiałem być twardy, bo inaczej bym tego nie przeszedł. Deszcz czy słońce szliśmy w pole.”)

10 lipca 1946, po ukończeniu Państwowego Liceum Humanistycznego w Wąbrzeźnie, zdał egzamin dojrzałości.
Z dniem 19 sierpnia 1946 rozpoczął studia filozoficzno- teologiczne w Pelplinie. Okres seminaryjny wspomina bardzo miło.” Czas podzielony był na naukę i modlitwę ale znaleźć można było na ulubioną lekturę i studenckie harce.”
Z rąk biskupa chełmińskiego Kazimierza J. Kowalskiego przyjął święcenia diakonatu 29 czerwca 1950 i 23 grudnia 1950 święcenia prezbiteriatu.

Posługę duszpasterską rozpoczął 1 stycznia 1951 jako wikariusz parafii Świecie. Ponadto był kapelanem w trzech szpitalach i katechetą w trzech szkołach. Był też wikariuszem w Sępólnie Krajeńskim, wikariuszem ekspozytem w parafii Łopatki. W grudniu 1962r. został proboszczem parafii Jeleńcz-Kęsowo na 33 lata.

Z dniem 1 lipca 1995 roku przeszedł na emeryturę
5 czerwca 1970 biskup chełmiński Kazimierz J. Kowalski mianował go radcą duchownym ad honores.
1 lipca 1996 z uwagi na zły stan zdrowia został zwolniony z obowiązków proboszcza parafii Jeleńcz- Kęsowo i przeniesiony w stan spoczynku.( ks. kanonik osiągnął wiek kanoniczny 75 lat i mógł się zwrócić do ks. Biskupa z prośbą o przejście na emeryturę)
29 czerwca 1996 biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga przyznał mu tytuł
” Kanonika Honorowego.” z prawem noszenia stroju kapelanów honorowych Ojca Świętego.
Ks. Kan. Józef Swobodziński zmarł 23 kwietnia 2012r.

Uroczystej Mszy św. pogrzebowej w kwietnia w kościele w Kęsowie przewodniczył i homilię wygłosił ks. Inf. Stanisław Grunt. Obecnych było 50 kapłanów.
Po Mszy św. odprowadzono zmarłego na cmentarz parafialny w Jeleńczu i złożono do grobu.
Ks.kan. był przykładem prawego życia, kapłana,a życzliwość i dobra nigdy nie brakło mu mimo choroby wieku i trudu życia

_______________

(red.)

Wykorzystano materiały z witryny szkoły w Kęsowie.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook