4 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej ofiary I WOJNY ŚWIATOWEJ

2 min read

W niedzielę 28 października odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą ofiary I wojny światowej 1914 – 1918 – poległych, zaginionych i zmarłych w wyniku epidemii, głodu, braku opieki medycznej ludności cywilnej .

Uroczystość rozpoczęła o godz. 12 oo koncelebrowana msza św. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła. Po mszy wierni w procesji przeszli na pl. Wolności (vis-à-vis plebanii parafii pw. Św. Jakuba Apostoła), gdzie w asyście wart, sztandarów oraz licznie zgromadzonych mieszkańców miasta dokonano aktu odsłonięcia i poświęcenia tablicy. Odsłonięcia tablicy dokonała Jadwiga Isbaner z prawnuczką, natomiast ks. Dziekan Grzegorz Kielas w asyście księży tucholskich parafii poświęcił, odmówiona została modlitwa za zmarłych. Uroczystość miała wzruszającą oprawę słowno – muzyczną.


Inicjatorami i fundatorami tablicy są: Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi i Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Tucholi.

Ludność Tucholi, leżącej na ternie zaboru pruskiego podczas trwania działań wojennych poniosła wielkie straty osobowe. Wcieleni do wojska pruskiego mężczyźni różnych narodowości i wyznań ginęli na wszystkich frontach. Ich mogiły rozsiane po całej Europie – od wschodu do zachodu, z północy po samo południe od 100 lat wołały o pamięć. Najmłodsza ofiara miała zaledwie 18 lat.

Większość to młodzi mężczyźni, którzy zaczynali co dopiero dorosłe życie. Mogiły, często bezimienne, rozsiane są po całej Europie: we Francji, Niemczech, Belgii, Włoszech, Macedonii, Serbii, Mołdawii, w Rumunii, Jugosławii, Rosji, na Ukrainie, Litwie i Łotwie, pod Królewcem, pod Verdun, na ziemiach Galicji, Prus Wschodnich, na Mazowszu, Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce. Tragiczny los oddających swe życie w służbie armii zaborcy stał się 100 lat temu naszą wolnością. Klęska państw zaborczych a zwycięstwo Ententy doprowadziły w konsekwencji do odzyskanie przez Polskę niepodległości. Natomiast traktat wersalski z 29 czerwca 1919 r. przywrócił formalnie Polsce miejsce na mapie Europy.

Już wkrótce pokażemy relację z tej uroczystości.[Przyp. Red.]


Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi

Fot. TOKiS – PRESS

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook