1 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Uroczystość odsłonięcia Pomnika Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 w Toruniu tylko dla wybrańców?

2 min read

Dziwne rzeczy dzieją się przed wyborami, dominuje patriotyzm pod każdą postacią. Z duchem czasu poszedł również obecny jeszcze marszałek województwa, który „wybrańcom” przesłał zaproszenie takiej treści:

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki zaprasza Państwa do udziału w  uroczystym odsłonięciu i poświęceniu pomnika dedykowanego ofiarom Zbrodni Pomorskiej 1939, którego budowa została poprzedzona solidarnym poparciem dla tej idei przez sejmiki województw: kujawsko-pomorskiego i pomorskiego oraz zgodą Rady Miasta Torunia na jego posadowienie w centralnym punkcie miasta, wyrażoną w uchwale z dnia 22.03 br.

Budowa pomnika w Toruniu, przedwojennej stolicy województwa pomorskiego, którą Patronatem Narodowym w stulecie odzyskania niepodległości objął Prezydent PR Andrzej Duda, znalazła się w ostatniej fazie realizacji. Naszym celem  jest skupienie wokół tego projektu jak najszerszej grupy osób, mieszkańców obu województw, a także wszystkich Polaków, którzy poprzez bezpośrednie lub pośrednie zaangażowanie w proces powstawania pomnika, stali się kustoszami zbiorowej pamięci o ofiarach zbrodniczej działalności Selbstschutz Westpreussen. Ten cel realizuje m.in. prowadzona przez harcerzy zbiórka publiczna (https://kp.zhp.pl/zbiorka-pomnik/), w której można wziąć jeszcze udział, do czego gorąco Państwa zachęcam.

Uroczystość odsłonięcia Pomnika Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 w Toruniu odbędzie się
6 października br. wg następującego scenariusza:

  • 12.00 msza święta w Katedrze śś. Janów
  • 13.15 przejście do miejsca odsłonięcia pomnika (ul. Uniwersytecka/ul. Dąbrowskiego)
  • 14.00-15.30 uroczystość odsłonięcia pomnika
  • Ok. 15.30 poczęstunek na terenie Muzeum Etnograficznego (ul. Wały gen. Sikorskiego)

I na wszelki wypadek pojawiła się też specjalna mapka, aby goście nie błądzili, bo pospólstwo musi trafić „na niucha”.


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook