8 marca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Uroczystości w Rudzkim Moście (TOKiS – PRESS TV)

3 min read

Odbyły się dzisiaj, 6 września 2020 od godziny 16-stej i były inne, niż zwykle. Całość odbyła się w warunkach pandemii, zabrakło zwyczajowych punktów uroczystości, do których się przyzwyczailiśmy, było też znacznie mniej osób. Niezmiennie, było podniośle i… wzruszająco.

Głos zabrał Burmistrz Tucholi, pan Tadeusz Kowalski. Jego przemówienie odnosiło się do czasów minionych i obecnych, utrzymane było w duchu patriotyzmu i wydarzeń, których obecnie jesteśmy świadkami.

Warto je poznać w całości.

 

Ekscelencjo Księże Biskupie,

Szanowni Księża Proboszczowie,

Kombatanci, Drodzy Mieszkańcy i Goście!

 

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę września gromadzimy się w tym symbolicznym miejscu stojąc w powadze i zadumie przy pomniku Pomordowanych w Rudzkim Moście.

To pamięć o przeszłości nakazała spotkać się na tym skrawku lasu, aby przypomnieć bardzo ważna datę dla narodu polskiego – 1 września 1939 roku – oddając należny hołd i szacunek bohaterom tragicznych czasów.

Bohaterom, którzy o naszą wolność walczyli, poświęcając marzenia, plany… niejednokrotnie płacąc najwyższą cenę – cenę własnego życia. Ten mroczny okres najbardziej krwawego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości pociągnął za sobą miliony ofiar.

Nie ma w naszym kraju miasta ani wsi, która nie straciłaby w wyniku walk i wojennej zawieruchy swoich mieszkańców. W tym lesie, 81 lat temu dokonano masowego mordu mieszkańców ziemi tucholskiej. Ich ofiara życia jest testamentem, który zobowiązuje nas do dbałości o historię, o pamięć o tym, co się wydarzyło, kiedy człowiek stracił swoją godność i wszystkie prawa.

Niewyobrażalne zło, którym karmiła się wojna, nie powinno się wydarzyć. Pamięć o wydarzeniach wojny i męstwie naszych przodków powinna uczyć nas, że tylko wspólnie, bez względu na wyznanie, światopogląd lub sympatie polityczne, możemy osiągnąć sukces i dzięki temu żyć w lepszym, bogatszym kraju. Takie właśnie wnioski powinniśmy wyciągnąć z tej bolesnej lekcji, jakiej udzieliła nam historia.

Dlatego właśnie dziś, mając w pamięci tę kartę historii głośno powtarzam: pamiętając o przeszłości, skupmy się na teraźniejszości i razem pracujmy, aby nasza przyszłość była lepsza. Niech tolerancja i akceptacja dla inności nie są tylko pustymi hasłami, niech nikt nie czuje się wykluczony i odsunięty na margines społeczny.

Niech nawet największe spory toczą się z szacunkiem dla wszystkich uczestników dyskusji. Doceniając poświęcenie naszych przodków, dbajmy o to, co dziś tworzą naszą małą i wielką ojczyznę. Bądźmy odpowiedzialni za nasze wzajemne relacje, reagujmy, gdy słabszym dzieje się krzywda, nie pozwólmy, aby agresja niszczyła nasze społeczeństwo.

Nic nie zostało nam dane raz na zawsze. O wolność i pokój musimy dbać każdego dnia, każdy z osobna i wszyscy razem jako wspólnota. Przeszłości nie zmienimy, jedyne na co mamy wpływ, to teraźniejszość i przyszłość.

Doceńmy czas pokoju, w którym przyszło nam żyć.

Dziękuję za uwagę.

Po przemówieniu odprawiono uroczystą Mszę Świętą, której przewodniczył Ks. Bp Arkadiusz Okroj.

 


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook