18 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Uroczystości w setną rocznicę zaślubin Polski z Bałtykiem

2 min read

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczy w odbywających się dzisiaj (10 lutego) w Pucku w województwie pomorskim obchodach stulecia zaślubin Polski z morzem. Pucki rynek, na którym odbywały się uroczystości patriotyczne z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, był metą sztafety biegaczy, która wystartowała w piątek z Bydgoszczy i Torunia.

Gospodarzowi naszego regionu towarzyszą członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska, radni Tadeusz Pogoda i Michał Krzemkowski oraz prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński.

fot. UMWKP

Osią puckich wydarzeń jest inscenizacja historycznego aktu zaślubin sprzed stu lat z udziałem grupy rekonstrukcyjnej. Przywiózł ją do miasta pociąg z epoki, na którego pokład wsiedli w Gdańsku przedstawiciele regionalnych i lokalnych samorządów. Historycznym pociągiem podróżował także marszałek Piotr Całbecki. Na Starym Rynku została odsłonięta tablica poświęcona puckiemu działaczowi niepodległościowemu Antoniemu Miotkowi. Uczestnicy wydarzeń wzięli udział w uroczystej mszy świętej i ceremonii złożenia kwiatów pod pomnikiem generała Józefa Hallera. W programie także koncert patriotyczny, wieczór z szantami, spektakl laserowy na wodzie oraz wystawy tematyczne w rynku, porcie rybackim i w Muzeum Ziemi Puckiej. Program wydarzeń.

W niedzielę (9 lutego) w Gdańsku odbyła się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. Nasz region reprezentowali marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, członek zarządu Aneta Jędrzejewska oraz radni Tadeusz Pogoda, Jacek Chmarzyński, Michał Czepek i Robert Malinowski.

W piątek (7 lutego) z Bydgoszczy i Torunia wystartował bieg sztafetowy do Pucka, zorganizowany z okazji setnej rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do wolnej Polski. W Toruniu sygnał do startu dał marszałek Piotr Całbecki (któremu towarzyszyli wicemarszałek Zbigniew Sosnowski i członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska oraz radny województwa Robert Malinowski), w Bydgoszczy wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Uczestnicy pokonali trasę długości 240 kilometrów. Dziś (10 lutego) w Pucku wzięli udział w uroczystości w stulecie zaślubin Polski z morzem.

Obchody stulecia powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy odbywają się także w Kujawsko-Pomorskiem; zaplanowane zostały na cały rok. Składają się na nie wydarzenia kulturalne, realizacje wydawnicze, imprezy sportowe i kampania edukacyjno-historyczna w szkołach. 10 stycznia, w setną rocznicę ratyfikacji traktatu wersalskiego, który ostatecznie potwierdził polskie granice na zachodzie i północy, w Toruniu odbyła się uroczysta sesja sejmików województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego (więcej). Najbardziej spektakularnym wydarzeniem były jak dotąd odbywające się tydzień później uroczystości w Golubiu-Dobrzyniu, z inscenizacją wkroczenia do miasta Błękitnej Armii generała Hallera. (więcej).


kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook