28 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

UWAGA! Astronomowie twierdzą, że już wkrótce noc rozświetli „drugi Księżyc”!

2 min read

Nikt nie wie, kiedy do tego dojdzie, być może, że to już kwestia najbliższych godzin lub dni. Jedno jest pewne, że przez kilka miesiąc w nocy, będziemy mogli czytać książki bez dodatkowego, sztucznego oświetlenia!

A wszystko przez Batelgezę! Betelgeza, czyli najbliższy nam czerwony nadolbrzym, jest bliska śmierci. Gwiazda, której średnica jest nawet tysiąc razy większa od naszego Słońca, wykazuje przy tym niespotykane właściwości. Okazuje się, że obraca się znacznie szybciej, niż powinna. Naukowcy nie wiedzą, kiedy położona w gwiazdozbiorze Oriona gwiazda eksploduje i zamieni się w supernową. – To może się stać za dziesięć tysięcy lat, ale może to być jutro wieczorem – przyznaje Craig Wheeler, astronom z University of Texas.

Eksperci są zaskoczeni stanem Betelgezy. Zwykle gdy gwiazda staje się nadolbrzymem, jej prędkość obrotowa spada; w tym przypadku kręci się ona 150 razy szybciej niż zwykłe, młode gwiazdy. Rozwiązanie zagadki może tkwić w tym, że około 100 tys. lat temu Betelgeza mogła mieć towarzysza, którego pochłonęła.

Odległa od Ziemi o 470 lat świetlnych Betelgeza jest bardzo dobrze widoczna na niebie. Jest tak duża, że gdyby znajdowała się na miejscu Słońca, to wypełniałaby Układ Słoneczny aż do orbity Jowisza.

Znajduje się w lewym górnym rogu ramienia gwiazdozbioru Oriona, ale nie jest jego najjaśniejszym elementem.


(red.)

Phys.org, Pulskosmosu.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook