22 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Użytkowanie wieczyste” czyli relikt komunizmu odchodzi do lamusa

2 min read

Wreszcie! Od dzisiaj Polacy staną się właścicielami lub współwłaścicielami gruntów, na których stoją ich bloki, domy jednorodzinne i kamienice. Znika bowiem użytkowanie wieczyste. Stanie się to automatycznie, ale nie za darmo. Za przekształcenie gruntu we własność trzeba będzie zapłacić o czym media niewiele mówią.

Rząd przewiduje, że z nowego prawa skorzysta 2,5 miliona Polaków. Jego hasło „koniec użytkowania wieczystego” brzmi, jakby miało się to stać nagle i za darmo, nic z tego,  przekształcenie dokona się automatycznie z dniem 1 stycznia 2019, ale nie jest tak, że grunt przejdzie na własność dotychczasowego użytkownika bezpłatnie. Zgodnie z projektem ustawy przez 20 lat trzeba będzie uiszczać tak zwaną opłatę przekształceniową, innymi słowy zamienił stryjek siekierkę, na kijek.

Nowe prawo mówi: 1 stycznia 2019 r. właściciele mieszkań w blokach oraz domów jednorodzinnych, które stoją na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, staną się z mocy prawa właścicielami tego gruntu.Wyłączone z ustawy są działki zabudowane wyłącznie budynkami komercyjnymi (np. biurowcami czy centrami handlowymi) oraz takie, na których postawiono wyłącznie miejsca garażowe/parkingowe.

Samorządowi nowe przepisy nie są w smak. Dzięki wieczystemu użytkowaniu przez lata miały zapewniony strumień pieniędzy z opłat od mieszkańców. Dlatego teraz część z samorządów w ostatniej chwili gwałtownie podnosi opłaty za użytkowanie, bo po wejściu w życie ustawy, tak wielki wzrost nie będzie już możliwy. Także jeśli chodzi o wysokość bonifikat – nie są zbyt chętne do tego, by przyznawać duże ulgi mieszkańcom.


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook