25 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

V Powiatowe Targi Edukacyjne w Tucholi. Młodzież staje przed wyborem (felieton, film, potężna galeria)

4 min read

Dzisiaj (13.03) w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Tucholi, odbyły się V Powiatowe Targi Edukacyjne. TOKiS – PRESS wyjątkowo odwiedził je również.

W którymś z mediów przeczytałem o tym, że nasz powiat stanął twarzą w twarz z problemami niżu demograficznego, co jest bezpośrednim powodem mniejszych naborów młodzieży do tucholskich szkół. Szczerze mówiąc, większych bredni w tym tygodniu nie czytałem w lokalnych mediach. Owszem, niż demograficzny nie jest fikcją, to efekt skandalicznej polityki skorumpowanego, bezmyślnego, polskiego rządu aferzystów i nieudaczników w stosunku do podstawowej komórki społecznej, którą jest systematycznie niszczona polska rodzina. Większym problemem odpływu młodzieży z tucholskich szkół jest kompletnie beznadziejnie prowadzona polityka lokalnych władz, we wszystkich składowych, które zebrać można w jednym punkcie pt. polityka pracy.

Władze miasta i powiatu płacą wysoka cenę na brak zdecydowanych posunięć w sprawie przyciągnięcia biznesu, tworzenia miejsc pracy i otwarcia procesu zatrudnienia każdego, kto ma na to ochotę. Upiększanie miasta, czy powiatu gadżetami, to krótkotrwały pomysł na popularność. W Tucholi ciągle jeszcze robi wrażenie, ale i nawet w tak konserwatywnym środowisku znudzi się i odkryte zostanie wreszcie drugie dno – braku pomysłu na nasz region ze strony osób, które ponownie wybraliśmy ku naszemu utrapieniu.

Nasze szkoły wraz z kadrą nie odbiegają w żaden sposób od tych w Polsce, problem polega na tym, że młodzież zdobywając zawód, czy przygotowanie do studiów oczekuje czegoś więcej, niż słynnego „papierka” – cienia nadziei na pracę, po zakończeniu edukacji. Tego POWIAT TUCHOLSKI nie zapewnia. Znacznie lepiej wygląda to w powiatach ościennych: sępoleńskim, czy chojnickim. Jeszcze lepiej jest w pobliżu dużych miasta. Młodzież wybiera drugą i trzecią opcję i trudno się jej dziwić.

Nie bez wpływu na decyzję o wyborze szkoły odgrywają względy komunikacyjne i finansowe. Cóż, komunikacja w Tucholi przypomina średniowiecze,  wielokrotnie słyszeliśmy o tym podczas sesji Rady Powiatu, gdzie ten temat był „wałkowany” od zawsze i bez powodzenia na konkretne zmiany z zachowaniem jakości podobnych usług za godziwą cenę.  Najcenniejszym dobrem człowieka jest czas, a tego podobnie jak pieniędzy, nie lubimy tracić.

Wybór? Jest trudny. Pomimo tych utyskiwań, targi edukacyjne w tucholskim „Nowodworku” przygotowano bardzo dobrze. Dopisała młodzież, która bardzo żywo interesowała się swoimi dalszymi perspektywami edukacji, kiedy zwiąże się z którąś ze szkół.

Było w czym wybierać:

Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi

Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Tucholi

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Śliwicach

Tucholskie Centrum Edukacji Zawodowej

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tucholi

Tucholska Szkoła Realna

Technikum Leśne w Tucholi

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tucholi

Powiatowy Urząd Pracy w Tucholi

Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi

Najbardziej egzotycznymi wydawały się być: Tucholska Szkoła Realna, przy której tłumów raczej nie było i Powiatowy Urząd Pracy, który ze szkołą ma tyle wspólnego, co bezrobotny bez perspektyw, z szansą na zostanie prezydentem czegokolwiek. Ta generująca wyłącznie straty instytucja, powinna zostać zlikwidowana 20 lat temu! Ponura perspektywa lub niewykluczona najbliższa przyszłość każdego absolwenta, który postanowi pozostać w miejscu zamieszkania? Bez wątpienia.

Takie zderzenie z rzeczywistością musi nastąpić, ponieważ tucholski wszechobecny „układ” skutecznie reglamentuje nawet te najbardziej niepopularne stanowiska pracy. Mówiąc prościej… nie masz „pleców”, nie pomoże ci żadne wykształcenie w uzyskaniu jakiejkolwiek pracy. To będzie bardzo bolesne zderzenie z rzeczywistością. Młodzież doskonale zdaje sobie z tego sprawę, wybierając szkoły, ale w innych, niż Tuchola mieście lub w miastach. Oczywiście, zawsze pozostaje możliwość wyemigrowania z Polski i to na stałe. Spora grupa wybierze właśnie tę możliwość.

Skutki dla wszystkich będą wielopoziomowe, najbardziej dotknie to kadrę pedagogiczną, którą w Polsce systematycznie się niszczy. Obecny rząd nie jest zainteresowany tym, aby kształcić młodych ludzi. Bardziej interesuje go to, aby rządzić ubezwłasnowolnioną „tłuszczą”, która pozostaje w błogiej nieświadomości. Przebudzenie będzie brutalne, a kreatywna księgowość ministerstw spowoduje wreszcie krach.

Nie wolno poddać się temu nurtowi, każda władza się kiedyś skończy i następi wreszcie „złoty okres” dla nauki i fachowców. Rząd doskonale o tym wie, ale na wszelki wypadek dokonuje oczywistego – wyzbywa się jak największej ilości obywateli po to, aby związać obecny, finansowy koniec z końcem, przy okazji ustalania budżetów na każdy kolejny rok. Jest to tak krótkowzroczne, że uzasadnioną jest wypowiedź największego dziwaka w polskiej polityce  – Janusza Korwina – Mikke, który dzieli społeczeństwo na głupich i… głupszych.

Młodzi ludzie, zaskoczcie Jego, zaskoczcie ich! Nie warto tracić życia na oczekiwanie zmian, każdy jest kowalem swojego losu.

Trafionych wyborów!!!

_________________

(mrf.)

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook