25 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

V sesja sejmiku województwa

2 min read

ejmik województwa przyjął stanowisko w sprawie Roku Jana Pawła II, w związku ze zbliżającym się stuleciem urodzin wielkiego Polaka. Radni zapoznali się z informacją o działalności samorządowych kolegiów odwoławczych, sprawozdaniem z realizacji wojewódzkiego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz stanem wdrażania polityki terytorialnej.

„Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II, od 2014 roku święty Kościoła katolickiego – urodził się 18 maja 1920 roku. Jego pontyfikat był przełomowy nie tylko w dziejach papiestwa i historii Kościoła. To Jan Paweł II w znacznym stopniu przyczynił się również do tego, że Polska, a jej śladem reszta zniewolonych przez komunistów państw środkowoeuropejskich, odzyskała suwerenność” – czytamy w stanowisku w sprawie uczczenia setnej rocznicy urodzin patrona naszego województwa.

Dwie wybitne związane z naszym regionem postaci, abp. prof. Henryka Muszyńskiego i prof. Stanisława Dembińskiego, uhonorujemy tytułem honorowego obywatela regionu.

Sejmik przyjął uchwały o dotacjach na ważne przyszłoroczne imprezy kulturalne w Bydgoszczy i Toruniu – organizowany przez Teatr Polski im. Konieczki Festiwal Prapremier, jeden z najważniejszych przeglądów teatralnych w kraju, oraz realizowane przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną Dni Moniuszkowskie (5-21 czerwca), Festiwal Nova Muzyka i Architektura (28 czerwca – 7 września) i Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego (1-13 października). Zatwierdził też  dotacje na prace konserwatorskie i restauratorskie w zabytkach wpisanych do rejestru zabytków (wnioski złożone do 15 grudnia 2018 r.). Uchwała w tej sprawie mówi o przekazaniu ponad miliona złotych dotacji na 200 zadań z zakresu ochrony zabytków. Wnioskodawcami były tu głównie parafie naszego województwa planujące przeprowadzenie remontów i prac konserwatorsko-restauratorskie w kościołach. Wiele z tych zadań to kontynuacja prac prowadzonych w ubiegłych latach.

Gremium zajmowało się dziś także Programem ochrony środowiska przed hałasem dla dróg krajowych o ruchu powyżej 3 000 000 pojazdów rocznie. Uchwaliło też korektę budżetu województwa i wieloletniej prognozy finansowej województwa na lata 2019-2038.

Marszałek Piotr Całbecki odebrał podczas sesji przyznaną mu przez ministra sportu i turystyki honorową odznakę Za Zasługi dla Turystyki. Odznaka została przyznana na wniosek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Gospodarzowi województwa wręczył ją przewodniczący kujawsko-pomorskiego wojewódzkiego sejmiku prezesów PTTK Henryk Miłoszewski.

 


kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook