27 września 2020

V Wieczorny Spacer po Tucholi – relacja

2 min read

Dla większości tucholan spacer po mieście kojarzy się zazwyczaj z chodzeniem po dobrze znanych „kątach”, a zwiedzanie Tucholi przez turystów, to głównie  stare miasto i  wizyta w Muzeum Borów Tucholskich. Nic bardziej mylnego.

           Borowiackie Towarzystwo Kultury od kilku lat, podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, organizuje niezwykłą przechadzkę ulicami Tucholi.  Każdorazowo spacer odbywa się inna trasą – dobraną do tematu  związanego,  z historią Tucholi. Dodatkową atrakcją spaceru jest  wieczorna pora, który rozbudza ciekawość i dodaje tajemniczości. W tegorocznym spacerze wzięli udział mieszkańcy nie tylko z Tucholi,w różnym wieku i całymi rodzinami. Podkreślali, że po raz kolejny mogli zobaczyć Tucholę od nieco innej strony i w innym świetle.Wielu z nich dopowiadało własne historie związane z odwiedzanymi miejscami.

W trakcie piątkowego spaceru uczestnicy poznali  przesłania i tajemnice małej architektury sakralnej – figur i kapliczek przydrożnych posadowionych na trasie spaceru, która wiodła ulicami: Chojnicką, Lipową, Kościelną, Krzywą, Nowodworskiego, Podgórną, Tylną, Krótką na pl. Wolności, dalej ulicą ks. ppłka J. Wryczy do Pomnika św. Małgorzaty.Tam patronka miasta spowita w specjalnie przygotowanej na tą okoliczność iluminacji, „przemówiła”do uczestników spaceru. Wydarzenie zakończył minirecital w wykonaniu  Tomasza Kotowskiego i Januarego  Porębskiego i wspólna fotografia,  a panie Zenobie Majka  i Elżbieta Danecka z KGW, raczyły spacerowiczów kuchem*, chlebem ze smalcem i ciepłymi napojami. Przewodnikiem  po mieście była Maria Ollick.

Wydarzenie zrealizowane było, jako zadanie publiczne współfinansowane przez gminę Tuchola.


Mat. nadesłane

*kuch – gw. ciasto, placek drożdżowy

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook