5 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Stowarzyszenie „Via Natura” rozdało kolejne stypendia

2 min read

Stowarzyszenie „Via Natura” powstało w 2005 roku. Funkcję prezesa Stowarzyszenia pełni Halina Janowska Giłka. „Via Natura” prowadzi szeroką działalność, min. zorganizował już trzy ogólnopolskie plenery malarskie im. Leona Wyczółkowskiego. Stowarzyszenie organizuje cykliczne spotkania na temat zdrowia kobiet, współorganizuje zimowiska dla dzieci i wyjazdy do opery w Bydgoszczy i wiele innych przedsięwzięć.

Najważniejszą jednak działalnością jest ta współtworzona z Polsko – Amerykańską Fundacją Wolności – akcja stypendialna dla uzdolnionej młodzieży. Akcja trwa już sześć lat, a w jej wyniku wspomożono 35 absolwentów ze szkół Naszego powiatu. Stypendia otrzymują młodzi ludzie, którzy osiągnęli dobre wyniki podczas egzaminu maturalnego i dysponują niskim dochodem na członka rodziny. Całość reguluje sporo innych kryteriów, które są stosunkowo łatwe do spełnienia.

Stypendium otrzymują studenci pierwszego roku studiów dziennych. 500 złotych przyznawane jest każdego miesiąca przez akademicki rok. Pieniądze pochodzą od ludzi i instytucji, które biorą udział w akcji. Filarem wspierającym całość jest senator Andrzej Kobiak, który zrezygnował z diet senatorskich, poświęcając je na szczytne cele – piękny gest.

Akcję wspiera wiele wybitnych nazwisk ze świata biznesu, kultury, sztuki i polityki, ale nie brakuje i innych osób wielkiego serca i oddania sprawie wspierania młodzieży.

Koordynatorami akcji stypendialnej są: Halina Janowska – Giłka, Piotr Mówiński oraz Paweł Cieślewicz.

W tym roku stypendia wręczono trzem absolwentom lokalnych szkół:

Klaudii Knitter z Linówka
Agnieszce Wesołowskiej z Nowej Tucholi
Jakubowi Śmieszkowi z Cekcyna

W tym roku prócz koordynatorów w tucholskim TOK-u, nagrody wręczał nowy członek stowarzyszenia – pan Robert Janowski.

Laureatom i pomysłodawcom gratulujemy.

O akcji stypendialnej w wyjątkowy sposób wyraziła się dawna stypendystka Anna Rzepińska – Marchel, która ze wzruszeniem opowiedziała zebranym w jakim stopniu pomoc wpłynęła na jej dalsza edukację. Obecnie Ania jest doktorantem na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Nastrój udzielił się wszystkim.

Robert Janowski (Robercie, pozdrawiamy) wcielił się przez chwilę w rolę narratora.

Darczyńcom wręczono drobne upominki.

Padło wiele ciepłych słów.

Wśród obecnych był ks. Ireneusz Kalf – współorganizator znakomitego cyklu koncertów organowych w Tucholi.

Rozpoczyna się część oficjalna.

Wspólne zdjęcie z laureatami.

Laureaci „przechwyceni” na chwilę przed nagraniem dla sąsiedniej redakcji. W imieniu trzeciej osoby obdarowanej, stypendium odebrała w zastępstwie jej mama.

____________________

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook