31 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

VIII Dialogi poetyckie

4 min read

Jeszcze nie ucichły echa po piątkowej promocji książki znakomitego, tucholskiego poety – Kazimierza Rinka, a już wkrótce powitamy kolejny już raz Jego kolegów „po piórze”. Szkoda tylko, że właśnie tak znakomitych twórców zabrakło podczas tamtej, piątkowej uroczystości.

Celem cyklicznych spotkań jest  prezentowanie,
w konwencji dialogu twórczości poetów z Polski i Europy

 

Kazimierz Żarski

Pomysłodawca oraz współorganizator spotkań z cyklu Dialogi poetyckie.

Pisze wiersze dla siebie, rodziny i przyjaciół, komponuje muzykę do własnych tekstów
i tekstów przyjaciół – poetów, gra na gitarze.

Urodził się 13 lutego 1950 roku w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Warszawskiej. Jest doktorem nauk technicznych, od 1994 roku pracownikiem naukowym Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, specjalistą w dziedzinie ciepłownictwa i klimatyzacji. Jest członkiem Sekcji Klimatyzacji, Ciepłownictwa i Zaopatrzenia w Wodę Polskiej Akademii Nauk. Stałym recenzentem czasopisma INSTAL oraz Journal of Cleaner Production, czasopisma prestiżowego wydawnictwa Elsevier. Ma w dorobku ponad 100 publikacji naukowych, w tym 10 książek.

W młodości pisał teksty piosenek i teksty kabaretowe. Komponował piosenki. W latach 1966-72 grał w rockowym zespole muzycznym Medium, występując w klubach w Warszawie (m.in. Hades, Riwiera) i innych miastach. W latach 1970-72 prowadził kabaret w klubie Riwiera-Remont Politechniki Warszawskiej.

Wydał tomiki: Wiersze nie wszystkie – 2004 r., Leonardo Zawodowiec – 2006 r., Wiersze nieznanych poetów – 2009 r.,  Podróż metafizyczna – 2011 r., Listy do Emily – 2012 r. Publikował m. in. w Akancie, Najprościej. Wydał 2 płyty: Ruletka, 2009 i Ballady żeglarskie, 2009.

 

Zaproszeni goście

Leszek Żuliński

Urodzony w 1949 r. w Strzelcach Opolskich, krytyk literacki, poeta, publicysta, felietonista. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim (1973), od 1967 r. mieszkaniec Warszawy.

Debiutował na łamach prasy jako poeta (1971) i jako krytyk (1972). Książkowe debiuty to: tomik wierszy Z gwiazdą w oku (1975) i zbiór szkiców Sztuka wyboru (1979). Do końca 2011 r. wydał siedem tomików poetyckich (Z gwiazda w oku; Przechodzień z Efezu; W wielkim akwarium ciemności; Chandra; Ja, Faust; Rymowanki; Mefisto) oraz piętnaście książek krytyczno-literackich lub tematycznie związanych  z kulturą.

Krytyka zdominowała jego aktywność pisarską; uprawia także publicystykę kulturalną
i felietonistykę. Ma na koncie setki wystąpień radiowych, dziesiątki – telewizyjnych, wstępy lub posłowia do wielu książek innych pisarzy, antologie i prace edytorskie. Od 1980 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich. Laureat wielu konkursów literackich. Ważniejsze nagrody literackie to: Nagroda Pióra Czerwonej Róży (1985), Nagroda Międzynarodowego Listopada Poetyckiego
w Poznaniu (1989), Nagroda im. Emila Granata (1993), Nagroda im. Klemensa Janickiego (1995), Wielki Laur XII Międzynarodowej Jesieni Literackiej Pogórza w Dziedzinie Krytyki (2002; powtórnie przyznany w roku 2011). Tomik Ja, Faust został wyróżniony tytułem najlepszej książki poetyckiej roku 2008 na Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim
w Poznaniu.

 

Anna Dwojnych

 

Urodzona 21-go czerwca 1988 r. w Płocku. Studentka socjologii i filozofii. Poetka
i tłumaczka poezji Stefana Themersona. Współredaktorka magazynu Inter-. Literatura -Krytyka- Kultura. Od 9-ciu lat należy do klubu literackiego Marabut działającego przy Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, m.in., O Cisową Gałązkę, O Laur Jabłoni, Jesienna Chryzantema, im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej, im. Zbigniewa Dominiaka, im. Leopolda Staffa, im. Marii Konopnickiej. W 2011 roku ukazał się jej debiutancki tomik gadu gadu. Wcześniej publikowała  na łamach portali Neurokultura, Instynkt i pisma Faust. Mieszka w Toruniu.

 

 

Teresa Rudowicz (Aneta Kolańczyk)

 

Autorka książek, artykułów i audycji radiowych o pisarzach związanych z Kaliszem
i Wielkopolską. W 2011 w Zaułku Wydawniczym Pomyłka ukazał się arkusz poetycki Oni. Wiersze z pamięci, a w 2012 w tym samym wydawnictwie debiutancki tom wierszy Podobno jest taka rzeka. Wiosną 2013 także w Zaułku Wydawniczym Pomyłka ukaże się kolejna książka Korzeń werbeny, swoisty „dialog” z Faustem Leszka Żulińskiego, który stał się opowieścią o kobiecie szukającej własnej tożsamości. Członek zarządu Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka. Mieszka w Kaliszu.

 

 

Izabela Fietkiewicz-Paszek

 

Autorka wierszy, tekstów piosenek, felietonów, recenzji. Publikuje w prasie literackiej
i w pracach zbiorowych. Związana z czasopismami sZAFA, Migotania i EleWator. Wydała
2 książki poetyckie: Portret niesymetryczny [2010] i zbiór ekfraz-sonetów pt. Próby wyjścia [2011]; jej wiersze ukazały się w dwujęzycznej antologii Free over blood [2011], były także wydane we Francji i Czarnogórze. Pełni funkcję sekretarza zarządu w Stowarzyszeniu Promocji Sztuki Łyżka Mleka. Mieszka w Kaliszu.

 

(red)

Materiały nadesłane przez MBP w Tucholi.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook