25 lutego 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

W Kamienicy powstanie stacja uzdatniania wody

2 min read

Podczas kwietniowej sesji, radni  gminy Gostycyn podjęli uchwałę dotyczącą wprowadzenia w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Gostycyn zadania pn. Opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy stacji uzdatniania wody (hydroforni) w m. Kamienica wraz z budową sieci wodociągowej do miejscowości Gostycyn.

O deficycie wody a szczególnie o niskim stanie wody w ujęciu w Wielkim Mędromierzu władze gminy informują już od kilku lat. Sytuacja jest bardzo poważna, zwłaszcza, że rośnie zapotrzebowanie na wodę z sieci wodociągowej. Co roku przybywa nowych domów, które standardowo powinny zostać podłączone do sieci.

Problem z wodą ma dzisiaj spora część samorządów. Przyczyn jest wiele. Ogólny deficyt wody na świecie, niski stan wód podziemnych, wieloletnia powtarzająca się susza, postęp techniczny i technologiczny.

Braki w dostawie wody pitnej będą się zdarzać, to będzie jeden z najbardziej widocznych skutków zmiany klimatu.

Rozpoczęcie procedury wyłonienia projektanta na opracowanie dokumentacji dla budowy stacji uzdatniania wody (hydroforni) w m. Kamienica wraz z budową sieci wodociągowej do miejscowości Gostycyn jest pierwszym krokiem gminy, aby zapobiec w przyszłości problemom z dostawą wody. Oprócz nowoczesnej hydroforni, dokumentacja będzie przewidywała budowę nowej sieci wodociągowej z Kamienicy do Gostycyna.

Nowy wodociąg połączy ujęcie wody w Kamienicy z wodociągiem przy ulicy Mędromierskiej, z rozwidleniem w kierunku działek ogrodowych w Kamienicy oraz Gostycyn Wybudowanie. Sieć ma również zasilić ulice Gostycyna, których mieszkańcy odczuwają obecnie problemy z niskim ciśnieniem wody. Są to ulice: Projektowana, Szkolna, Sępoleńska, Mędromierska, Dzieci Drzewa Życia.

Czas całej realizacji inwestycji (dokumentacja, wykonanie), samorząd gminy wyznaczył na 4 lata. Planowany koszt szacuje się od 6 do 8 mln złotych. Budżetu gminy nie stać na wyłożenie całej kwoty, wobec czego konieczne jest pozyskanie wsparcia ze źródeł zewnętrznych, co w obecnym czasie jest bardzo trudne.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców, by oszczędzali wodę i wykorzystywali ją tylko do celów koniecznego funkcjonowania.


(red.)

gostycyn.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook