23 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

W kujawsko-pomorskiem RSO ostrzega przed oszustami

2 min read

Od około tygodnia osoby, które w smartfonach mają zainstalowaną aplikację RSO otrzymują ważne ostrzeżenia. Dotyczą one oszustw na „wnuczka” i „ na policjanta”. To wynik współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy z Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim.

Dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania każdy kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon) może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach lub klęskach żywiołowych.

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora.

Wszystkie komunikaty dostępne są na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430.

Ostrzeżenia są dostępne także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. (https://mc.gov.pl/regionalny-system-ostrzegania-rso)

W wyniku współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy z Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, mieszkańcy kujawsko-pomorskiego, którzy maja zainstalowaną tę aplikację otrzymują także ostrzeżenia przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”.

Krótkie komunikaty ostrzegające przed grupą przestępczą działającą na terenie któregoś z miast regionu są przekazywane przez dyżurnego policji do Wojewódzkiego Cetrum Zarządzania Kryzysowego, a tam wprowadzane do RSO.

Inicjatywa policjantów KWP w Bydgoszczy wynika z doświadczeń potwierdzających, iż najczęściej grupy przestępcze dokonujące oszustw metodą „na wnuczka” lub „na policjanta” działają w obrębie jednego miasta, dzwoniąc do kilku osób. Stąd ostrzeżenia pojawiające się w RSO będą dotyczyły konkretnego miasta naszego województwa. Komunikat ten przez użytkowników smartfonów będzie mógł trafić do innych członków rodziny, którzy nie korzystają z nowoczesnych technik.

Wcześniej pomysł taki mieli policjanci z Gdańska, którzy wykorzystali RSO działające na terenie województwa pomorskiego. Postanowiliśmy skorzystać z tego pomysłu.

Policjanci szukają różnych kanałów komunikacji, które mogą ostrzegać jak największą ilość osób przed oszustami. W celu ograniczenia tego rodzaju przestępczości współpracujemy, z sukcesami, z mediami, parafiami, czy bankami. Teraz, wykorzystujemy kolejny kanał komunikacji jakim jest RSO.


kujawsko-pomorska.policja.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook