2 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

W Muzeum znów się działo

2 min read

Oddolna inicjatywa lekarzy: Marioli Gaca, Krystyny Koczwary i Andrzeja Myszkowskiego zaowocowała powołaniem przez Zarząd Powiatu Tucholskiego sekcji medycznej, której zadaniem będzie przygotowanie stałej ekspozycji w Muzeum Borów Tucholskich przypominającej historię lokalnej medycyny.

Inauguracja przygotowań nastąpiła w sobotę 21 maja, kiedy to w Noc Muzeów panie lekarki mierzyły chętnym ciśnienie zabytkowym aparatem, a odwiedzający mieli możliwość zważenia się na znanej jeszcze starszemu pokoleniu mechanicznej wadze gabinetowej. Wypisywane recepty prezentowały nie tylko sposoby na „starcze” serce, ale też na prawdziwą miłość. Tradycyjne metody leczenia przypominała Miodowa Wioska (Wielki Mędromierz, wioska tematyczna), oferując miód i jego pochodne (pyłki kwiatowe, kit pszczeli itp.), a także lecznicze nalewki. Ziołolecznictwo i wspomaganie się naturalnymi preparatami z pokrzywy, kurdybanku czy pestek dyni  prezentowała Stanka Iwicka. Tradycję borowiacką od strony pacjenta przypominała Marianna Weilandt, która jako wzorowy pacjent przyjmowała wszystkie zalecane kuracje.

Oprawę artystyczną zapewnił kabaret „Sanatorium”, którego skecze medyczne doskonale wkomponowały się w temat imprezy. O tradycyjną już w naszym muzeum edukację ekologiczną zatroszczyli się przedstwiciele Nadleśnictwa Zamrzenica i Nadleśnictwa Różanna, którzy wprowadzali dzieci i młodzież w tajniki leśnych ostoi.

Zarząd Powiatu Tucholskiego reprezentowany przez Starostę Michała Mroza i Wicestarostę Zenona Poturalskiego wykorzystał okazję do złożenia podziękowań za dotychczasową działaloność i zaangażowanie Wioletcie Chabowskiej, opiekunce i dobremu duchowi Muzeum.

____________________

(red.)

Fragmenty notatki z tucholski.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook