4 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

W naszych borach przybywa czarnych wiewiórek?

1 min read

Wiewiórka pospolita (Sciurus vulgaris) to budzący powszechną sympatię gryzoń z rodziny wiewiórkowatych. Problem w tym, że w odróżnieniu od naszych rudych „Basiek”, pojawiły się wiewiórki czarne, problem w tym, że nie powinno ich tutaj być!

Z tym problemem będą borykać się leśnicy, bo obok naszych rudych wiewiórek  w naszych borach pojawiły się wiewiórki czarne, które zwyczajowo zasiedlają zupełnie inne tereny.

Czarne wiewiórki częściej można spotkać w górach i na północy, ale u nas, to rzadkość…, do dzisiaj. Wiewiórki zapadają w sen zimowy, jednak w tym roku jest inaczej, te sympatyczne zwierzaki są aktywne i… żerują! Czyżby zima znowu nas ominęła,czy też czeka nas kolejna anomalia pogodowa?

Wiewiórka zjada nasiona drzew iglastych i liściastych, czyli żołędzie, bukiew (orzeszki buka zwyczajnego), orzechy laskowe, nasiona z szyszek jodły, świerka, sosny, limby. Zjada tęż pączki i młode pędy drzewek, powodując tym samym szkody. Nie gardzi też grzybami, owocami i jajami ptasimi, pisklętami, owadami, a nawet młodymi ssakami.


(red.)

Fot. TOKiS – PRESS

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook