pon. Wrz 21st, 2020

W naszym powiecie gościła ekipa filmowa z Polska Press

1 min read

Dzisiaj w naszym powiecie gościła ekipa filmowa, która przygotowywała materiał filmowy pod roboczym tytułem „Powrót do Macierzy”. Filmowcy odwiedzili gm. Cekcyn w której część zdjęć wykonano w pobliskim Krzywogońcu. Następnie ekipa dotarła do Tucholi w której spotkała się z prezesem Stowarzyszenia Miłośników Historii „Historia i pamięć”, Panem Zbigniewem Kabatem.

Pomimo przenikliwego zimna udało się zarejestrować kilka scen oraz rozmowę dotyczącą warunków życia w dawnym obozie jenieckim na terenie Tucholi.

Obóz w Tucholi (obóz No. 7) funkcjonował przynajmniej do końca 1923 roku; rok później został definitywnie zlikwidowany i rozebrany. W latach 1920-1924 znajdowali się tam przede wszystkim internowani żołnierze byłej trzeciej armii, tzw. Bałachowcy, żołnierze oddziałów halickich, Pierwsza Dywizja Strzelców Kozackich oraz trudna do oszacowania liczba ludności cywilnej – rosyjskojęzyczni uchodźcy z terenów objętych walkami w czasie wojny polsko-bolszewickiej, rodziny internowanych oficerów, emigranci. Po 20 sierpnia 1920 r. dotarły tu także transporty jeńców bolszewickich, wziętych do niewoli po bitwie pod Warszawą. W 1921 roku przyłączono do nich wspomnianych już żołnierzy z oddziałów internowanych w Ostrowie Łomżyńskim-Komorowo.

Więcej informacji odnajdziesz w tekście: 
pt. "Sowiecka propaganda weźmie na celownik Tucholę? Polski obóz koncentracyjny w Tucholi? 
To kompletna bzdura!!!".


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook