30 października 2020

W razie zagrożenia jedynym ratunkiem dla tucholan są… syreny?

2 min read

Żyjemy w niebezpiecznych czasach, być może istnieją dla nas zagrożenia, o których nawet nie mamy pojęcia. Wojna też, choć totalny konflikt nikomu obecnie nie jest „na rękę”, ale…

Od lat TOKiS interesuje się prostym zagadnieniem, które dotyczy fundamentalnej sprawy – co zrobią władze miasta, powiatu w chwili, gdyby doszło do jakiegoś kataklizmu o charakterze masowym? Czy istnieją jakieś scenariusze w wyniku działania których uratować będzie można możliwie największą ilość obywateli? W zasadzie na tak postawione pytanie nigdy nie padła jasna i prosta odpowiedź. Przepraszam, był wyjątek, do sprawy kiedyś ustosunkował się pan Burmistrz, który jest zdania ( i słusznie), że ewentualnemu agresorowi (rozważamy wątek konfliktu zbrojnego) nie opłaci się atakować naszego miasteczka. Niestety, historia uczy nas czegoś zgoła odmiennego, skutek? Czcimy do dzisiaj pamięć poległych.

A jak wygląda sprawa  ewakuacji któregoś z kwartałów miasta w razie np. pożaru, zadymienia i podobnych zdarzeń? Tego również nie wiemy, a przecież w opłotkach miasta od lat tyka ekologiczna bomba, którą bez wątpienia jest nielegalne wysypisko śmieci na zapleczu najprężniej działającego zakładu „Hydrotor” w Tucholi. W razie pożaru dojdzie do tragedii, to pewne, wystarczy przeanalizować sąsiedztwo zakładu w połączeniu z warunkami atmosferycznymi i położeniem centrum miasta.

Czy istnieją strefy ewakuacji? Czy posiadamy schrony? Czy istnieją środki, dzięki którym można będzie zapewnić podstawową pomoc poszkodowanym lub zagrożonym? To zaledwie kilka pytań w oceanie innych, równie ważnych. Jaka może być na nie odpowiedź? Nijaka. Jedynymi niby – schronami w mieście są  mikroskopijne, które  znajdują się w pobliżu osi strzelania lokalnej strzelnicy myśliwskiej. To wszystko! Innymi słowy, jako mieszkańcy jesteśmy bez szans, biorąc pod uwagę nawet wielkie obiekty, które obecnie stanowią miejsce imprez sportowych.

Co nam pozostaje? Ucieczka do lasu? Nie, syreny alarmowe.

Burmistrz Tucholi informuje, że 12 maja 2015 r. w godz. 6:00 – 19:00 (termin zapasowy 13 maja 2015 r.) Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych organizuje ćwiczenia RENEGATE-KAPER 15/1.

W ramach ćwiczenia przeprowadzony zostanie także krajowy trening systemu wykrywania i alarmowania. Pomiędzy godziną 6:00 a 19:00 na terenie gminy Tuchola emitowany będzie modulowany dźwięk syreny alarmowej w okresie trzech minut – oznaczający ogłoszenie alarmu, a następnie dźwięk ciągły trwający trzy minuty – oznaczający odwołanie alarmu.

W ćwiczeniu wezmą udział tylko syreny alarmowe sterowane radiowo.

__________________

(mrf.)

Źródło

Fot.http://samorzadtak.pl/

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook