27 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

W tucholskim internacie ZSL doszło do rozlania formaliny, ewakuowano 250 osób!

2 min read

Do zdarzenia doszło w środę (25 lutego) wieczorem. Formalina wydostała się na sutek uszkodzenia pojemnika z przechowywanym preparatem.

Skażone zostało jedno pomieszczenie, ale profilaktycznie ewakuowano osoby przebywające w budynku. Piętro budynku w którym doszło do skażenia wyłączono z użytku. Na miejsce udały się stosowne służby. Całość monitorowała tucholska placówka Sanepidu, która przebadała powietrze po uprzednim przewietrzeniu skażonej części budynku.

Podczas zdarzenia nikt nie ucierpiał.

Formalina to – nasycony (ok. 35–40%) roztwór wodny formaldehydu (aldehydu mrówkowego). Ciecz bezbarwna o drażniącym ostrym zapachu i smaku. Jako środek wygodniejszy w użyciu zastępuje sam formaldehyd, który w warunkach normalnych jest gazem. Miesza się m.in. z etanolem, który służy do jej stabilizowania, gdyż czysta formalina ma tendencję do polimeryzacji do trioksanu lub polioksymetylenu.

Jest silnie toksyczna i bakteriobójcza – ścina białka zarówno strukturalne, jak i enzymatyczne.

Ma różne zastosowania w wielu rodzajach przemysłu chemicznego, tworzyw sztucznych i gumy, produkcji papieru i wielu innych.

Formalina stężona służy do wypalania brodawek i cyst. W wodnym rozcieńczeniu 1–2 procentowym stosowana jako środek antyseptyczny, odkażający i przeciwpotny. Ponadto wykorzystuje się ją do konserwacji i przechowywania preparatów biologicznych, w stężeniu 3% do tkanek roślinnych, a 5% do anatomicznych preparatów zwierzęcych. Kilkuprocentowe roztwory wodne formaliny stosowane są w muzealnictwie do konserwacji, np. do obrazów zawierających w farbach substancje białkowe, a w dawnej fotografii jako środek ścinający żelatynę stanowiącą bazę emulsji fotograficznej (zarówno do błon, jak i papierów).


(red.)

Wikipedia.pl

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook