23 października 2020

Warsztatów GOSPEL w Tucholi dzień pierwszy (sobota)

4 min read

Pierwszy dzień warsztatów już za nami. Co dominowało przez cały dzień? Radość, muzyka, śpiew i iście atomowa energia, która promieniowała od wielkiej grupy uczestników.

Gospel? To prawdziwe szaleństwo, a tego już od dawna brakowało w Tucholi, tym bardziej wszystkich cieszy bardzo duża grupa uczestników. Przekrój wieku? Dzisiaj każdy był bardzo młody, albo…, właśnie odmłodniał. Gospel terapią w cieniu forever young. Dobrze, ale to nie był koncert Alphaville, tylko warsztaty, które poprowadzili Agnieszka Górska – Tomaszewska oraz znany i lubiany David Daniel z Wielkiej Brytanii (laureat Stevie Wonder Award for Best Male Lead Singer). Prawda, ten ostatni w naszych fotografiach podpierał futrynę drzwi wejściowych do sali widowiskowej, ale zapewniamy, był to stan przejściowy.

Było wspaniale, cóż, mamy do czynienia z profesjonalistami z Fundacji Pro Novis. I choć TOKiS nie przepada za tego typu inicjatywami, to jest znakomite. Zajrzyjmy do witryny fundacji i poznajmy ją bliżej.

Fundacja Pro Novis działa od września 2003 roku jako odpowiedź na potrzeby Polaków w każdym wieku. Jej nadrzędnym celem jest przekazywanie Ewangelii czyli Dobrej Nowiny o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Na początku działalności organizowano Warsztaty Gospel w Poznaniu, które jako pierwsze w historii przyciągnęły 140 uczestników. Poznań stał się kolejnym miejscem – oprócz Osieka oraz Krakowa, które do tej pory jako jedyne miasta w Polsce mogły poszczycić się cyklicznymi imprezami w rytmach gospel. Poznaniakom sam Poznań jednak nie wystarczył. Warsztatowy team uderzył ze swoją inicjatywą do Wrocławia i Torunia, a wkrótce potem także do Szczecina i Bydgoszczy, nie zapominając oczywiście o Pyrlandii.

w 2007 roku, a więc 5 lat po I Warsztatach Gospel, podczas koncertu finałowego, na poznańskiej scenie stanęło 1020 chórzystów. Był to rekord w skali Polski, a dla warsztatowiczów przeżycie tym bardziej niezapomniane, gdyż razem z nimi wystąpili znakomici wokaliści Natalia Kukulska oraz Mieczysław Szcześniak.

Rok później Fundacja Pro Novis poszerzyła obszar działalności o stolicę, organizując tam największy w historii koncert gospel w Polsce zapraszając do Warszawy niekwestionowaną gwiazdę tej sceny muzycznej – Kirka Franklina – zdobywcę 5 nagród Grammy. Warszawskie Warsztaty Gospel uświetnił swoją osobą i pięknym wokalem Mieczysław Szcześniak. Stolica została zdobyta !

W ciągu sześciu lat warsztaty z nieśmiałego marzenia stały się przedsięwzięciem, w czasie którego muzyka łączy się z żywym świadectwem. Nie tylko tym wyśpiewanym, ale też głoszonym ze sceny przez osoby, którzy żyją Ewangelią na co dzień.

Okazało się, że 2 dni warsztatowe to dla wielu za mało. Powzięto więc decyzję o zorganizowaniu latem wydłużonych do tygodnia Warsztatów Gospel nazwanych Obozem Gospel. Podczas tych kilku dni uczestnicy mogą uczyć się śpiewać, brać udział w zajęciach z emisji głosu, codziennie zgłębiając Słowo Boże, w uwielbieniach i nawiązywaniu relacji z Bogiem oraz pomiędzy sobą.

Pod skrzydłami Fundacji działają chóry gospel w Poznaniu dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży (Gospel Joy, Kids Gospel Joy, Teens Gospel Joy). W Obornikach i Suchym Lesie od sezonu 2012 również dzieciaki i młodzież śpiewają gospel pod opieką dyrygentki Gospel Joy Agnieszki Górskiej-Tomaszewskiej.

Dzięki zaangażowaniu wielu wspaniałych ludzi, w tym nieocenionej grupie wolontariuszy, którzy współpracowali, pomagali i wspierali działania Fundacji na przestrzeni ostatnich 10 lat – Fundacja może nadal z radością patrzeć w przyszłość i realizować powierzoną służbę.

A co u nas? W sobotę, zaplanowano bardzo bogaty i pracowity program. Kiedy my przewracaliśmy się na drugi bok (weekend) oni już ćwiczyli:

8:30 – 9 :00 rejestracja uczestników

9:00 – 11:00 I warsztat gospel

11:00 – 11:30 przerwa

11:30 – 13:00 II warsztat gospel

13:00 – 14:30 przerwa obiadowa

14:30 – 16:00 III warsztat gospel

16:00 – 16:30 przerwa

16:30 – 18:00 IV warsztat gospel

18:00 – 18:15 krótka przerwa techniczna

18:15 – 19:15 otwarty wieczór uwielbienia

Odwiedziliśmy biorących udział w warsztatach wczesnym popołudniem, tuż przed przerwą obiadową. Oto, co zarejestrowała kamera. Uwaga! Przez wzgląd na późną porę, uprzejmie prosimy: nie tupać do rytmu i nie śpiewać na cały głos, przez wzgląd na bliźnich, którzy pewnie chcą już spać.

Zaczynamy!

Wiesiu, bądź łaskaw włączyć tryb HD, żebyś później nie marudził, że źle widać:) 🙂 [Przyp. mrf.]

Nie było przesady? Właśnie, a jutro ciąg dalszy!  Zajrzyjcie do tucholskiego TOK-u pomiędzy 17.00, a 18.30, sporo będzie się działo – koncert finałowy, a później obszerna relacja w TOKiS – PRESS.

Zapraszamy!

_________________

(red.)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook