13 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Ważne dla mieszkańców gm. Cekcyn. Badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby

2 min read

Trwają badania w ramach tegorocznej edycji przygotowanego przez Urząd Marszałkowski programu wykrywania zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B i C. W tym roku planujemy przebadać ponad 3 tysiące mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

– Wirusowe zapalenie wątroby to poważne schorzenie. Zachęcamy do udziału w naszych badaniach profilaktycznych, ponieważ wczesne wykrycie zakażenia zwiększa szanse na skuteczną terapię i powrót do zdrowia – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Program daje mieszkańcom naszego regionu możliwość udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych oraz zajęciach edukacyjnych dotyczących zakażeń WZW B i C. Do udziału w tegorocznej edycji przystąpiło 28 samorządów. Ich zadaniem jest prowadzenie działań promocyjnych i nabór uczestników programu. Pokrywają one także część kosztów przeprowadzenia badań diagnostycznych. Budżet programu wynosi ponad 100 tysięcy złotych.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest – podobnie jak w ubiegłym roku – Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy, który należy do wojewódzkich jednostek organizacyjnych.

 Lista samorządów i podmiotów leczniczych realizujących program z numerami telefonów.

Program wykrywania zakażeń WZW B i C w liczbach:

  • w latach 2013-2018 przebadaliśmy łącznie 23 844 osoby;
  • w ramach programu wykryto 98 zakażeń WZW typu B i 223 zakażenia WZW typu C;
  • w 2019 roku planujemy przebadać ponad 3 tysiące mieszkańców województwa;
  • do tegorocznej edycji przystąpiło 28 samorządów;
  • budżet programu wynosi 100 tysięcy złotych.

 

W 2018 roku współczynnik zapadalności na wirusowe zapalenie wątroby typu B wynosił w województwie kujawsko-pomorskim 10 osób na 100 tysięcy mieszkańców (w Polsce – 8) a typu C – 12 osób na 100 tysięcy mieszkańców (w Polsce – 9).

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook