26 września 2020

Weekend z kulturą – imprezy w regionie

4 min read

Spektakle w Operze Nova w Bydgoszczy, Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu i Pałacu Dąmbskich w Toruniu, koncert w Filharmonii Pomorskiej, wystawy w Wozowni, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, spotkanie z okazji Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, konsultacje fotograficzne w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury, a także zajęcia dla dzieci w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

W Operze Nova w Bydgoszczy przez cały weekend od piątku do niedzieli (7-9 lutego) prezentowany będzie spektakl „Awantura w Recco, czyli Drzewko wolności” Macieja Małeckiego. Akcja opery dzieje się w czasach Legionów Polskich we Włoszech. W głównych rolach wystąpią: Sławomir Kowalewski i Arkadiusz Anyszka (Tadeusz), Łukasz Jakubczak (Don Alberto), Julia Pruszak i Magdalena Polkowska (Sylwia), Szymon Rona (Don Domenico), Janusz Ratajczak i Łukasz Gaj (Orlando). Więcej.

 

Dziś (7 lutego) w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się koncert, podczas którego Leszek Możdżer zagra utwory Gershwina. Zabrzmią „Błękitna rapsodia” i „Amerykanin w Paryżu”. Na finał Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej zagra suitę z baletu „Appalachian Spring” Aarona Coplanda. Więcej. W sobotę (8 lutego) wystąpi Ray Wilson, który zaprezentuje twórczość solową oraz największe przeboje grupy Genesis. Więcej. W niedzielę (9 lutego) koncert Michała Szpaka. Więcej.

 

Na deskach Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu do niedzieli (9 lutego) spektakl „Antygona w Nowym Jorku” w reżyserii Macieja Marczewskiego. To błyskotliwa i poruszająca tragikomedia o społecznym wykluczeniu oraz niezbywalnym prawie do walki o swoją tożsamość i godność. Więcej. W sobotę (8 lutego) zapraszamy na „Koncert marzeń”. W nowych interpretacjach aktorek i aktorów Teatru Horzycy usłyszymy między innymi utwory Abby, Elli Fitzgerald, Marleny Dietrich, Madonny, Bonni Tyler, Nirvany, Radiohead i Amy Winehouse. Więcej.

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza do Pałacu Dąmbskich dzisiaj i w sobotę (7 i 8 lutego) na komedię „Dzień, w którym porwano papieża”. Aktorzy przedstawią historię nowojorskiego taksówkarza, który przypadkowo porywa papieża Alberta IV. Pozornie groźne okoliczności staną się bodźcem do międzynarodowej dyskusji na temat człowieczeństwa, kryzysu wartości oraz wieloreligijnego świata. Więcej.

 

W Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu jeszcze do 18 lutego można odwiedzać wystawę prac „Nasze Miasto”, przygotowaną z okazji setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski (więcej), a do 1 marca prace dzieci z Hong Kongu
(więcej).

 

Galeria Wozownia w Toruniu zaprasza dziś (7 lutego) na otwarcie dwóch wystaw: „Pamięć ujarzmiona” Marzeny Tauer-Koneckiej i „Rzuć troski, lej wino” ze zbiorów Muzeum Okręgowego i Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Obrazy pierwszej będzie można oglądać do 1 marca. Więcej. Na drugiej pokazane zostaną prace, które mają na celu przybliżenie klimatu intelektualnego i artystycznego pierwszych lat po powrocie Torunia do wolnej Polski. Znajdą się na niej między innymi akwarele Brunona Gęstwickiego ukazujące Toruń ok. 1920 roku, a także plakaty – Stefana Wojciechowskiego, Eugeniusza Grosa czy Edwarda Karnieja. Więcej.

 

Do 22 marca Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na zwiedzanie wystawy „Jerzy Jabczyński. Smoki”, która jest dostępna w gmachu Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie. Więcej.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza w niedzielę (9 lutego) na spotkanie z okazji Pierwszego Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej, w ramach którego odbędzie się spacer po wystawie „Anatomia muzeum”. Ekspozycja ukazuje zakres działań muzealnych, między innymi wystawiennictwo, edukację, badania terenowe, pozyskiwanie obiektów i ich konserwowanie. Więcej.

 

W Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu do środy (26 lutego) można odwiedzać wystawę, na której prezentowana jest kopia szabli hetmana Stanisława Żółkiewskiego, wykonana przez Mariana Mikułę. Więcej. Dziś (7 lutego) zapraszamy na spotkanie z Mariną Hulią, autorką książki „To nie jest tkliwa historia o miłości”. Więcej.

 

Dzisiaj (7 lutego) w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu odbędą się konsultacje fotograficzne, które poprowadzi członek Związku Polskich Artystów Fotografików Stanisław Jasiński.  Podczas spotkania omawiane będą problemy fotograficzne, artystyczne i technologiczne. Uczestnicy mogą przynieść własne zdjęcia, które zostaną poddane analizie. Więcej.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza w niedzielę (9 lutego) odbędą się zabawy ruchowe dla dzieci i młodzieży w ramach spotkania „Ulubieni bohaterowie komiksowi”. Więcej.

 

Opera Nova w Bydgoszczy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Galeria Wozownia w Toruniu, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Książnica Kopernikańska w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu i Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy są marszałkowskimi instytucjami kultury.


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook