24 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Weekend z kulturą w naszym województwie

2 min read

Na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą polecamy spektakle w Operze Nova, koncerty w Filharmonii Pomorskiej i Ratuszu Staromiejskim w Toruniu, finał KATAR-u w dziedzinie teatru oraz wystawę w toruńskiej Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka.

Opera Nova pożegna się z „Cyrulikiem sewilskim” podczas trzech weekendowych (7-9 grudnia) inscenizacji. W roli Don Bartola wystąpi Ryszard Smęda, który jest jedynym solistą występującym podczas premiery w 1987 r. na deskach Teatru Polskiego. Przez 31 lat wystąpił kreując tę postać niemal w każdym z 84 spektakli (wliczając te, które od 2002 r. grane są na scenie Opery Nova). Więcej na stronie opery.

 

Pięć spektakli przygotowanych przez amatorskie zespoły teatralne z Bydgoszczy, Świecia, Kruszwicy (powiat inowrocławski) i Chrostkowa (powiat lipnowski) będzie rywalizować podczas finału XXVII Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Region (KATAR), który odbędzie się w sobotę (8 grudnia) w toruńskim klubie Od Nowa. Więcej na stronie organizatora, Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.

 

Na dwa koncerty zaprasza w weekend Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy. W piątek (7 grudnia) zabrzmią utwory Josepha Haydna Missa Sancti Nicolai oraz symfonia nr 103 „Z werblem na kotłach”. W niedzielę (9 grudnia) Capella Bydgostiensis zaprezentuje utwory Wieniawswkiego, Bernsteina i Kilara. Więcej na stronie filharmonii tutaj i tutaj.

 

Wielki Finał VIII Festiwalu Cichej Muzyki odbędzie się w sobotę (8 grudnia) w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Utwory klasyków, między innymi Bacha, Chopina, Stawińskiego i Szostakowicza wykonają muzycy zespołu Małe Instrumenty, którzy muzykę mistrzów wykonują na profesjonalnych instrumentach niewielkich rozmiarów czy dźwiękowych zabawkach. Więcej na stronie js-bach.pl.

 

Plastyczne wyobrażeniach nie tylko najpopularniejszych baśni będzie można oglądać na dostępnej od piątku (7 grudnia) wystawie w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, która jest podsumowaniem programu plastyczno-edukacyjnego „BAŚNIOzbiory”, realizowanego w galerii oraz w szkołach, przedszkolach i ośrodkach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w 2018 roku. Warsztaty miały za zadanie przybliżyć i odświeżyć zapomniane w tych czasach opowieści, baśnie, legendy będące częścią dziedzictwa kultury naszego kraju. Czerpiąc inspiracje z literatury i słownie przekazywanych opowieści zostały stworzone plastyczne, nowe baśniowe historie przełożone na język plastyczny. Więcej o projekcie na stronie galerii.

 

Opera Nova, Filharmonia Pomorska, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury i Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Czytaj też: Kultura w przedświąteczny czas w regionie w/g WŁADZ WOJEWÓDZTWA


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook