25 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Wielka, większa, największa – SZARŻA UŁANÓW W KROJANTACH

4 min read

To niezwykłe wydarzenie tak właściwie zaczyna się już jutro, w piątek. To właśnie tego dnia w Krojantach, niedaleko Chojnic spotykają się miłośnicy historii. Niezwykłość tego miejsca polega na tym, że historycy wcielają się w role swoich przodków z tamtych, dawnych dni. Na chwilę zapominają o teraźniejszości, stają się aktorami tylko po to, aby ukazać wielkiej rzeszy widzów spektakl w którym doszło do zwycięskiej przez Polaków bitwy z hitlerowskim najeźdźcą. Tylko głęboko zaangażowani wiedzą o tym, że stereotyp polskiego żołnierza, który „z szabelką” rzuca się na przeważające siły wroga, to mit, który rozpowszechnili Niemcy – uczestnicy tej bitwy, którzy przeżyli.

Już w najbliższą sobotę, wzorem lat poprzednich czeka uczestników batalii wielka próba, gdzie w pole wyjdą obie strony. To właściwy czas, aby w całkowicie nieskrępowany sposób obejrzeć to, z czym będziemy mieli do czynienia podczas spektaklu, który odbędzie się w niedzielę.

 krojanty_2012_plakat

Bitwa w Krojantach, to jedno z największych przedsięwzięc rekonstrukcyjnych w którym udział biorą setki aktorów, dziesiątki koni, przeróżnego sprzętu wojskowego z tamtych dni. Prócz atrap broni pojawią się i strzelające repliki, pojazdy pancerne, wspaniałe motocykle z epoki, wyremontowane przez złote ręce pasjonatów. Coś niebywałego w najlepszej odsłonie, którą gwarantują nam organizatorzy, a osobliwie pan Marek Graban.

 

Poznajmy jego wypowiedź…

 

Organizatorzy uroczystości upamiętniających szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami, spotkali się w dniu 18 kwietnia br. w Chojnicach. Celem spotkania, w którym udział wzięli członkowie Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci, Walki i Męczeństwa w Chojnicach, z jej przewodniczącym wójtem Gminy Chojnice dr. Zbigniewem Szczepańskim, radni Gminy Chojnice, a także przedstawiciele Fundacji „Szarża pod Krojantami” oraz innych podmiotów uczestniczących w pracach organizacyjnych tego największego w Polsce przedsięwzięcia o charakterze patriotyczno – kawaleryjskim, było uszczegółowienie kwestii organizacyjnych. Znamienny w zebraniu był udział oficerów sztabu 16 Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga, a także członków Polskiego Klubu Kawaleryjskiego.

 

Zebranie tak szerokiego gremium miało charakter roboczy i koncentrowało się na kwestiach organizacyjnych tegorocznych uroczystości, które zaplanowano tradycyjnie w pierwszą niedziele września, która przypada w dniu 2 września 2012 r.

Upamiętnienie szarży Ułanów Pomorskich z Grudziądza składać się będzie z uroczystości patriotyczno – religijnych, pod pomnikiem 18 Pułku Ułanów nieopodal Krojant, oraz widowiska historyczno – militarnego „Szarża pod Krojantami2012”, na polach w pobliżu dawnej szarży.

 

W czasie pokazów będzie można oglądać popisy ponad 140 współczesnych kawalerzystów oraz ponad 150 pieszych rekonstruktorów, wraz z towarzyszącym im różnego rodzaju wyposażeniem i sprzętem wojskowym. Wśród atrakcji widowiska zaplanowano efektowny udział środków pirotechnicznych, w czasie inscenizacji walk żołnierzy Wojska Polskiego w 1939 roku. Miłośnicy kawalerii kolejny raz zobaczą, wzbudzające duże emocje i wrażenie, Kadryl Kawaleryjski, połączony z musztrą wzmocnionego 120 konnego szwadronu kawalerii, który w ramach pokazu przedstawi regulaminową szarżę wykonaną przez współczesnych jeźdźców.

 

Zgromadzeni na spotkaniu w Chojnicach potwierdzili, że uroczystości pod Pomnikiem
18 Pułku Ułanów oraz widowisko „Szarża pod Krojantami” stanowi najlepszą formę promowania polskich tradycji wojskowych i kawaleryjskich, dzięki której możliwe jest nowoczesne wychowanie młodzieży, w duchu patriotycznym i poszanowania tradycji oraz pamięci o Wojsku Polskim oraz wydarzeniach, jakie miały miejsce na Ziemi Chojnickiej, u zarania II Wojny Światowej.

 

W związku z tym Władze Gminy Chojnice i pozostali organizatorzy tego patriotycznego przedsięwzięcia, już teraz szczerze i gorąco zapraszają pod Krojanty, tradycyjnie w pierwszą niedzielę września, tj. 2 września 2012 roku, wszystkich miłośników polskich tradycji kawaleryjskich, zarówno jeźdźców jak i innych miłośników tradycji Wojska Polskiego, do organizacji i wspólnego udziału w uroczystościach patriotycznych pod Pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich oraz widowisku „Szarża pod Krojantami2012”, w czasie którego będzie można podziwiać szarżę polskiej kawalerii na nieprzyjaciela.

 

Marek Dragan

 

I rzecz najważniejsza dla naszego miasta.

 

Tradycją stał się fakt, że jedne z kluczowych ról, organizator powierzył tucholskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Historii Borów Tucholskich „Historii i Pamięci” pod dowództwem naszego Przyjaciela –  Zbyszka Kabata, który od ponad pięciu lat, żelazną ręką trzyma pieczę nad organizacją i rzetelnością odtworzenia faktów z przeszłości. W tym roku tucholski HiP wcieli się nie tylko w role polskich piechurów, ale również wystawi specjalny oddział (ponad 20 osób!), który wczuje się w role hitlerowskiego najeźdźcy. To ewenement, ponieważ stowarzyszenie czyni to niezwykle rzadko.

 

„Historia i Pamięć” od lat zbiera dobra prasę za swoją działalność, mało tego, dwa lata temu za swoją pracę i pieczołowitość w odtwarzaniu ról, podczas parady, na zakończenie rekonstrukcji w Krojantach, grupa została nagrodzono brawami na stojąco, przez polską generalicję, zebraną na trybunie honorowej.

 

HiP znany jest w Polsce i daleko od jej granic, niestety, w Tucholi grupa jest prawie nieznana, dlaczego? Cóż…, trudno powiedzieć.

 

Zapytamy o to członków grupy, podczas wywiadu w Krojantach, tuż przed rozpoczęciem bitwy.

 

(red)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook