29 października 2020

Wielki sukces stowarzyszenia BUKO

1 min read
Górnicza wioska – Piła słynie z wielu walorów, ich część już poznaliśmy, czas na rozwinięcie, bo właśnie lokalne stowarzyszenie BUKO, które tak dzielnie kultywuje historię kopalnianych dziejów tej miejscowości, pozyskało środki na dalszy rozwój.

To spełnienie chyba najgłębszych marzeń gospodarzy obiektu, który znamy jako kopalnię węgla brunatnego Montania. Dzięki wsparciu LGD Bory Tucholskie i świetnie przygotowanego wniosku na budowę, a właściwie rekonstrukcję fragmentu szybu górniczego oraz wieży wyciągowej, bo stowarzyszenie zajęło pierwsze miejsce i otrzyma spore wsparcie finansowe na realizację planów. Istotne jest również to, że podczas warsztatów wolontariuszy w 2019 roku sporządzono przestrzenny model wieży. Docelowo będzie to drewniana konstrukcja/ wieża wydobywcza i pionowy szyb zabytkowej podziemnej kopalni węgla brunatnego. Niebywała atrakcja dla tych wszystkich, którzy chcą poznać szybową metodę wydobywania węgla  i „dotknąć” historii górników z Piły w Borach Tucholskich. TOKiS starał się będzie o możliwość udokumentowania prac.
W profilu FB stowarzyszenia zamieszczono wizualizację konstrukcji. Będzie to niebywała atrakcja i nowe wyzwanie dla lokalnego duszka – Skarbka.

(red.)

Na pdst. informacji FB stowarzyszenia BUKO

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook