4 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

WIELKIE ŚWIĘTO TUCHOLI W CIENIU URZĘDNICZEGO BLAMAŻU – (felieton autorski)

3 min read

Na moim biurku, zawsze „pod ręką” leży jedna z najważniejszych książek, traktujących o historii Mojego Miasta – Tucholi. Jej autorem jest pan Wacław Kozłowski. To niedoceniona przez mieszkańców Tucholi pozycja pt. „POWIAT TUCHOLSKI LATACH DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ WRZESIEŃ 1939 – MAJ 1945” – niby nie ma większego związku z wydarzeniami sprzed prawie stu lat, ale to inteligentne kompendium wiedzy dla każdego lokalnego, historycznego jaskiniowca. Być tucholaninem i nie znać historii swojego miasta? Makabra!

Gdyby połączyć treści płynące z tej książki i innych opisujących poprzedni wiek z opowieściami ZNANEJ I WSPANIAŁEJ GAWĘDZIARKI – pani Marii Ollick, która jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, nigdy nie doszłoby do tego, czego świadkami byli kompletnie nieświadomi, prawie wszyscy uczestnicy obchodów święta Naszego miasteczka. Jednak…, zdaje się że tylko ja i kolega z sąsiedniego portalu, zauważyliśmy ten kompromitujący organizatorów błąd.

Możemy nie kochać tzw. „ruskich – wyzwolicieli”, możemy wściekać się na zbrodnie NKWD na tucholanach, możemy wspominać ciężkie przestępstwa sowieckich żołdaków na tucholankach, to wszystko jest prawdą, ale na Boga, Tuchola nie jest PAŃSTWEM i nigdy nie była!

O co chodzi?

Zaglądamy do archiwum i przywołujemy informacje z portalu miejskiego, które publikowane były przed świętem (proszę ich w tej chwili nie szukać, ponieważ… zniknęły i dobrze!).

95. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Tucholę – program obchodów

29 stycznia br. (czwartek) będziemy obchodzić 95. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Tucholę. Zapraszamy do uczestnictwa w oficjalnych obchodach i koncercie.

Program obchodów:

godz. 16.00

Uroczysta Msza św. w Kościele pw. Bożego Ciała w Tucholi
Minikoncert patriotyczny w wykonaniu chóru „Camerata”

po Mszy św. – Manifestacja pod pomnikiem św. Małgorzaty – Patronki Tucholi;

wystąpienie Burmistrza,
składanie wiązanek kwiatów pod pomnikiem.

godz. 18.00

Koncert z okazji wyzwolenia Tucholi w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych przy Technikum Leśnym w Tucholi – sala widowiskowa Tucholskiego Ośrodka Kultury w Tucholi. Wstęp wolny.

Dalej odnajdujemy plakat, ten został przygotowany wzorowo.

Uważny czytelnik bez trudu zauważy problem.

Na plakacie napisano: ” Z okazji wyzwolenia Tucholi”, to zdanie/klucz. Kto wpadł na pomysł, aby zarówno w uroczystych przemówieniach, treściach informacyjnych, pojawił się ten humbug> 95. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Tucholę?

Uściślijmy

Niepodległość – niezależność państwa od formalnego wpływu innych jednostek politycznych. Niepodległość można również określić jako suwerenność potencjalną. Wybrane akty odzyskania niepodległości upamiętniane są jako święta narodowe! Ponawiam swoje pytanie, czy Tuchola jest państwem, a może coś mi umknęło przez te pół wieku, odkąd zanieczyszczam stopami tucholską ziemie?

TUCHOLĘ     W-Y-Z-W-O-L-O-N-O i  właśnie to święto obchodziliśmy wczoraj, tj. 29 stycznia 2015 roku i za rok też  będziemy je obchodzić!

Dlatego wszelkie materiały audio i video, które TOKiS – PRESS utrwalił, powędrują do kosza, ponieważ ja skali tego blamażu nie pozwolę umieścić w portalu, który oglądają miliony ludzi (You Tube). Takiej antyreklamy Moje Miasto nie potrzebuje.

Konkluzja…

Drogi, niedouczony urzędniku, zanim coś głupiego spłodzisz przy pomocy ołówka, elektronicznego pióra, czy klawiatury komputera – pomyśl, to naprawdę nie boli, a kiedy stwierdzisz, że pomyliłeś się, nie obawiaj się, rzeczą ludzką jest błądzić, jednak wystarczy napisać PRZEPRASZAM i tylko idiota tego nie zrozumie.

Wczorajsze święto: WYZWOLENIA TUCHOLI, było bardzo podniosłe, godne tego wyjątkowego dnia, niestety, prócz jednostek uspołecznionych miasta, flagi zawiesiliśmy tylko my, również na naszych pojazdach ( niektórzy mieszkańcy byli przekonani o tym, że wspieramy drużynę polskich szczypiornistów) i niech tak pozostanie, nie ma wstydu w tym , że jest się Polakiem. Polską nie jest ‚zawartość” okrągłego budynku przy Wiejskiej w Warszawie, nie są przekręty polityków, czy wręcz przestępców w białych kołnierzykach – to wszystko się zmieni, bo musi, ale Polska pozostanie, wraz z pięknymi rozdziałami historii, o której wielu chce zapomnieć,  być może na rozkaz,  ze ściśle ukierunkowanego źródła.

Wielu próbowało… z marnym skutkiem.

Mariusz R.Fryckowski

______________

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook