22 października 2020

Wiesław Trzeciakowski gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi

1 min read

20 VI 2012 r. w Dworze Artusa w Toruniu, odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2012. Jednym z laureatów był mgr Wiesław Trzeciakowski, pracownik Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Prestiżową nagrodę otrzymał za kapitalnie napisaną książkę.

„Śmierć w Bydgoszczy 1939-1945”, to publikacja wydana w 2011 r. obrazuje zawiłe okupacyjne losy miasta. Książka, daje wyrazisty (w sensie narracji), obrazowy, szczegółowy, uporządkowany i udokumentowany archiwalnie pogląd na podwójne życie organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce w latach 1920–1939 i na tzw. krwawą niedzielę (Blutsonntag) oraz krwawą okupacyjną jesień 1939 roku. Autor nie zbudował jednostronnego obrazu tamtych lat, po prostu innego, tzn. lepszego dla Polaków i Żydów świata wówczas

smierc-w-bydoszczy-1939-1945-wieslaw-trzeciakowski (1)

nie było. Książka pokazuje tylko okruchy i fragmenty tamtej zbrodniczej każdego dnia rzeczywistości. Silną stroną książki są unikalne fotografie.

Dokumentalista w niezwykle sugestywny sposób przekazywał informacje z tamtych dni zebranej publiczności. W większości była to młodzież okolicznych szkół, ale nie brakowało również innych, znacznie starszych mieszkańców miasta i okolic. Trzeciakowski okazuje się być nie tylko świetnym dokumentalistą, ale i narratorem zdarzeń historycznych. Spotkanie tym cenniejsze, że gro informacji nie jest dostępne w źle opracowanych, polskich podręcznikach historii.

__________________

(red.)

Źródła:

bydgoszcz.ap.gov.pl

tekst.com.pl

Fot. TOKiS – PRESS

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook