22 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Wieszczyce: XVI Dzień Kukurydzy. Święto „Polskich odmian kukurydzy”.

2 min read

10 września 2014r. w strugach deszczu na placu przy świetlicy wiejskiej w Wieszczycach, jak co roku Przedsiębiorstwo Rolniczo-Handlowe w Wieszczycach, przy wsparciu Kujawsko – Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Wójta Gminy Kęsowo zorganizowało XVI Dzień Kukurydzy. Święto „Polskich odmian kukurydzy”.


Roślina ta już od szesnastu lat ma swój jeden dzień w roku, w którym jest odmieniana przez wszystkie niemalże przypadki.

Początki Dnia Kukurydzy sięgają czasów, kiedy to była ona bardzo mało znana i nieśmiało wprowadzana do uprawy. W miarę upływu czasu, przy kultywowaniu tradycji Dnia Kukurydzy i uświadamianiu polskich rolników do korzyści płynących z jej uprawy, określanej jako roślinę przyszłości rosło zainteresowanie i zapotrzebowanie zdobywania wiedzy na jej temat.

Zebranych na placu gości przywitał prezes PRH w Wieszczycach, dyrektor KPODR
w Minikowie i Wójt Gminy Kęsowo. Następnie odbyła się prezentacja firm hodowlano-nasiennych i nawozowych, oraz wykład „60 lat hodowli kukurydzy mieszańcowej w Polsce” przeprowadzony przez prof. dr hab. Józefa Adamczyka.

Przybyli gospodarze mogli w międzyczasie zwiedzać na poletkach kolekcję odmian kukurydzy oraz pokazy pracy maszyn: zestaw maszyn do uprawy bezorkowej Agrisem – Zip Agro Kurzejewo i siew kukurydzy siewnikiem Konskilde – Agroma Sępólno.

Starosta Dorota Gramowska wręczyła Prezesowi spółki medal za kontynuację i odważne coroczne przygotowanie uroczystości. Natomiast asystentka Posła na Sejm RP Pana Jarosława Katulskiego, Anna Nieżórawska odczytała List z podziękowaniami.

Pani Renata Borowiecka – Gutsze wspólnie z młodzieżą z Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych z Tucholi zaprezentowała pokaz mody odzieży roboczej firmy „Supon” z Bydgoszczy.

Swój dorobek zaprezentowało również Koło Łowieckie „Cis” z Kozłowa, a zespół regionalny „Frantówki Bysławskie” uświetnił artystyczną część występów.

Tuż przed zakończeniem uroczystości odbyła się loteria fantowa dla rolników.

____________________

(red.)

Fot. i tekst: Agnieszka Krizel.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook