2 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

WIOSNA W LESIE (felieton relaksacyjny)

5 min read

imagesWiosną zmienia się cały krajobraz, wydaje się, że przyroda nabiera rumieńców, choć te rumieńce są raczej zielone. Po miesiącach zimy, kiedy dni są krótkie, a wszystko pokrywa warstwa białego śniegu, pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny muszą budzić nadzieję i radość.

W  tym roku pogoda płata nam figle, kiedy przyjdzie wiosna, nie wiadomo – widoków brak.

Co się stało z tą pogodą? Gdzie to słynne ocieplenie klimatu?

Narzekają pszczelarze na klęskę, pszczoły są zmęczone tym zimnem, które wlecze się, a powinno być już słychać brzęczenie. Co zresztą urodzaju?

W lesie, rozpoczynają się wielkie przygotowania do wiosennych zmian. Na pierwszy rzut oka, powinno być widać przede wszystkim zieleń. W tym roku jeszcze tego nie widać, ale żyję nadzieją, że jednak nie będziemy czekać za długo, bo ile w końcu można? Ja już chcę tę zieleń widzieć naprawdę. Bo las o tej porze powinien z daleka nas zapraszać swym urokiem i zapachem.

Jako pierwsze zielenią się trawy na brzegach lasu. Szczególnie od południowej strony, gdzie słońce najwcześniej wytopiło śnieg. Ale na drzewach też już widać pierwsze zwiastuny wiosny. Na razie nieśmiałe pączki w kilka dni rozwiną się w młode listki. Teraz jeszcze pod drzewami jest w miarę jasno, ale niedługo bujne listowie zasłoni większość światła i las nabierze więcej grozy.

Ale póki co, użyjmy wyobraźni i wyobraźmy sobie, jaki panuje tu wielki ruch i zamieszanie.

Najwięcej ruchu robią oczywiście ptaki. Szukają odpowiedniego miejsca na gniazda i widać sprawia im to nie lada kłopot. Skaczą między gałęziami i głośno się nawołują, jakby wołały: „Poparz, popatrz, tu jest doskonałe miejsce”, a za chwilę narzekają: „może jednak za nisko, za daleko od rzeki, za blisko wiewiórek”. I rozmowa zaczyna się od początku przy następnym drzewie, jeszcze głośniej. Czasem wydaje się, że kłócą się między sobą, kto pierwszy dostrzegł jakieś świetne miejsce i komu się ono należy.

Ale nie tylko ptaki przygotowują się do nowego sezonu. Niewiele ciszej zachowują się wiewiórki. Choć one i w zimie nie należą do zbyt dyskretnych. Teraz wychodzą ze swoich kryjówek i przyglądają się wszystkiemu ciekawie, czasem, niby to przypadkiem strącą jakiś pączek, gałązkę, czy łupinę z orzecha. Potrafią przez kilka minut siedzieć niemal nieruchomo, by po chwili czmychnąć gwałtownie na sam czubek drzewa, albo nawet na koniec.

Świeża potrawa przyciąga na skraj lasu zgłodniałe sarny, którym musiała się już bardzo znudzić zimowa dieta. Kiedy się siedzi cichutko w ukryciu, sarny podchodzą całkiem blisko. Niby obojętnie skubią trawkę i choć niewątpliwie bardzo im smakuje, robią to z dostojeństwem, nie zdradzając pośpiechu. Każdy odgłos, złamana gałązka, rozrabiająca wiewiórka, czy odległy głos silnika, sprawia, że sarna podnosi głowę i strzyże uszami. Jeśli uzna, że to nic groźnego, wraca do powolnego skubania trawy. Ale jeśli sygnał wyda się jej niepokojący, podrywa się gwałtownie. Najczęściej jednak nie ucieka zbyt daleko, robi parę długich susów i zatrzymuje się, by sprawdzić, czy zagrożenie faktycznie się zbliża.

Wiosną zaczynają wychodzić ze swych kryjówek różne owady. Pochowane na zimę w ściółce, kopcach, czy pod korą drzew, teraz wygrzebują się obudzone pierwszymi promieniami słońca. Wielkie mrówcze kopce jeszcze nie zdradzają znaku życia, ale pewnie niedługo zacznie się tam nie mały ruch i pierwsze prace remontowe. Ospałe muchy siadają na nasłonecznionych pniach i próbują się rozgrzać.

Odgłosy budzącego się życia dochodzą też z mokradeł. Tam swoje królestwo urządzają żaby i ropuchy. Niewątpliwie też mają już dość zimy i chętnie rozprostują nogi w zimnej jeszcze wodzie. Tylko patrzeć, jak zakwitną pierwsze kwiaty i do pracy wkroczą pszczoły i trzmiele. Z każdym dniem wiosenny las zmienia nieco swoje oblicze, z każdym dniem jest bardziej zielony i ciemniejszy.

Wiosna jest bez wątpienia, najpiękniejszą porą roku.

Świat roślin i zwierząt przechodzi okres budzenia się do życia, kolory jak nigdy są bardzo wyraziste i soczyste. Zwierzęta przygotowują się do godów, rośliny rozpoczynają kwitnienie i zawiązywanie zalążków, z których następnie powstaną owoce. Ptaki pięknie śpiewają budząc nas o poranku. Dni są coraz dłuższe i cieplejsze, a my coraz częściej wraz z całymi rodzinami wybieramy się na spacer, odpoczynek na łono natury.

Wybierając się do lasu pamiętajmy o podstawowych zasadach zachowania się w lesie. Jeżeli chcemy korzystać z piękna przyrody, nie niszczmy drzew wycinając na ich korze swoje inicjały, nie zrywajmy roślin chronionych, nie zabijajmy zwierząt (owadów, gadów, płazów).

Niech nasze czworonogi będą na smyczy żeby nie płoszyły, goniły zwierzyny leśnej, która musi odbudować kondycję po zimie, a niejednokrotnie jest szczęśliwym posiadaczem potomstwa na wykarmienie, którego spala większość posiadanej energii.

Zapamietajmy…, że w lesie nie można zostawiać śmieci. Z lasu wychodzimy z tym samym, z czym do niego weszliśmy. Parkujmy samochody w miejscach do tego przeznaczonych. Przecież chcemy obcować z przyrodą i zaznać trochę ruchu na świeżym powietrzu, a więc nie musimy wjeżdżać w głąb lasu, na brzeg jeziora. Zapakujmy plecak z prowiantem i kocem i przejdźmy się do wyznaczonego miejsca spacerkiem chłonąc wszelkimi zmysłami niesamowite odgłosy, barwy, zapachy kniei.

I najważniejsza zasada, w lesie i jego pobliżu nie można palić ognia. Okres wiosny jest okresem, w którym często dochodzi do pożarów. Wynika to niestety przeważnie z bezmyślności i braku odpowiedzialności ludzi używających ognia w sposób nieodpowiedni, czyli w odległości mniejszej niż 100 m od lasu, palących ogniska poza miejscami do tego celu wyznaczonymi, wypalających suche trawy.

Pamiętajmy, że nasza przyroda przetrwa w nienaruszonym stanie i będzie również cieszyć następne pokolenie tylko wtedy, gdy o nią zadbamy.

Ja czekam z utęsknieniem na te pierwsze tchnienia i oddechy wiosny w lesie. Na wycieczki rowerowe i piesze, na spacery i pochłanianie wszystkimi zmysłami leśnego bogactwa. Nie ma nic piękniejszego niż właśnie las wiosną.

Agnieszka Krizel

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook