pt. Sie 14th, 2020

Wirtualne wycieczki…

4 min read

W związku z epidemią zamknięte pozostają kina, muzea i teatry, odwołano lub przełożono koncerty, spotkania i inne wydarzenia kulturalne. Dla pozostający w domach mamy alternatywę – spotkania z kulturą online. Marszałkowskie instytucje kultury oferują m.in. wirtualne zwiedzanie, audycje poświęcone wystawom prac malarskich, lekturę ciekawych artykułów i wywiadów o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach.

– Mimo odwołanych z powodu epidemii imprez i wydarzeń kulturalnych mieszkańcy naszego regionu nie zostali pozbawieni dostępu do kultury. Nasze jednostki oferują im wiele sposobów na obcowanie ze sztuką bez wychodzenia z domu. Zachęcam do śledzenia ich stron internetowych i przeglądania zasobów udostępnianych online – mówi marszałek Piotr Całbecki

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na wirtualny spacer po muzeum (tutaj). Zachęca też do lektury artykułów i wysłuchania audycji, z których dowiemy się m.in. o archeologicznych znaleziskach i reliktach zabudowy osady obronnej. Dla najmłodszych oferuje materiały do samodzielnej nauki i zabawy, m.in. kolorowanki i quizy. Dziś (26 marca) o godzinie 12 odbędzie się transmisja na żywo (fb.com/ma.biskupin) „Jak zrobić kopię brązowego zabytku?”. Odwiedzimy pracownię, w której w metalu odlewa się kopie zabytków. W piątek (27 marca) na stronie internetowej muzeum pojawi się kolorowanka dla dzieci, będąca jednocześnie formą nauki o historii ubiorów z epoki. W sobotę (28 marca) o godzinie 13 odbędzie się premiera wywiadu z Magdaleną Przymorską-Sztuczką (YouTube), archeolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zajmującą się pradziejowym tkactwem. Specjalistka opowie, w co ubierali się mieszkańcy biskupińskiej osady oraz w jaki sposób w tamtych czasach powstawały stroje. W niedzielę (29 marca) zapraszamy na wykład o starożytnym Rzymie w filmach (YouTube), o którym opowie Magdalena Stawiak, archeolog tutejszego muzeum. Dowiemy się m.in. jak współcześnie portretowane jest rzymskie imperium. Więcej informacji na stronie muzeum.

Śledząc stronę internetową i portal społecznościowy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku można znaleźć ciekawe informacje o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach oraz wziąć udział w wirtualnych zabawach. Muzeum publikuje filmy, zdjęcia, quizy oraz ćwiczenia plastyczne dla różnych grup wiekowych. Codziennie w zakładce Aktualności muzeum znajdziemy fotografię jednego z regionalnych zabytków i opis jego historii. Więcej informacji tutaj.

W każdy poniedziałek o godzinie 18 Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu zaprasza na zwiedzanie online. Podczas wirtualnych spacerów można zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne dla widzów. Jest to jedyna okazja, by zajrzeć m.in. na strych nad widownią, do kotłowni czy wejść pod deski sceny. Po teatrze oprowadza dyrektor do spraw artystycznych Paweł Paszta. Więcej informacji  tutaj.

Na wirtualne spacery możemy udać się do Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Parku Etnograficznego w Kaszczorku. Zdalnie dostępna jest także wystawa „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”. Więcej informacji tutaj. Na muzealnych profilach w mediach społecznościowych trwa cykl #AnatomiaMuzeum, w ramach którego udostępniana jest jubileuszowa wystawa „Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego w Toruniu”. Katalog ekspozycji można pobrać tutaj. W okresie przedświątecznym w serwisach muzeum pojawią się materiały związane ze zwyczajami wielkanocnymi, tworzeniem palm i zdobieniem pisanek, a także tradycjami kulinarnymi.

Galeria Wozownia w Toruniu oferuje wirtualne zwiedzanie wystaw. Na stronie internetowej wozownia.pl zamieszczone są materiały z informacjami na temat prezentowanych zbiorów, a także wywiady z artystami oraz dokumentacja fotograficzna prac i archiwizowane materiały wideo. Są tu też rozmowy z pracownikami galerii, która w tym roku obchodzi swoje siedemdziesiąte urodziny. Najmłodsi także znajdą coś dla siebie, m.in. propozycje zajęć muzycznych, kolorowanki i łamigłówki. Więcej informacji na stronie galerii.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu zachęca do zapoznania się z zasobem udostępnianym online. Czytelnicy mają do dyspozycji prezentacje przygotowane przez pracowników biblioteki poświęcone średniowiecznym i nowożytnym manuskryptom, afiszom filmowym, toruńskiej prasie, czasopismom okresu II RP i historii naszego regionu, a także bajki dla najmłodszych, krzyżówki i gry rodzinne. Więcej informacji na stronie biblioteki.

Swoje zbiory w wersji online udostępnia także Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa. W jej zasobach znajduje się ponad 200 tysięcy dokumentów, wśród nich książki, czasopisma, pliki muzyczne i materiały dydaktyczne.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Galeria Wozownia w Toruniu, Muzeum Etnograficzne w Toruniu oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna -Książnica Kopernikańska w Toruniu są marszałkowskimi instytucjami kultury.


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us: