18 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Wojewoda o dożynkach w Tucholi

3 min read

Uroczystości dożynkowe województwa kujawsko-pomorskiego 2020 odbyły się w kompleksie tucholskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W uroczystościach udział wzięli m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Kamiński, Marszałek Województwa Piotr Całbecki, parlamentarzyści, radni sejmiku województwa oraz lokalne władze miasta i powiatu tucholskiego. Ze względu na panującą pandemię uroczystości dożynkowe odbyły się z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.

Doroczne święto plonów rozpoczęła uroczysta msza polowa celebrowana przez ordynariusza Diecezji Pelplińskiej Ryszarda Kasynę.

– Oddaję dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywają chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia zawsze gotowe były tej ziemi bronić. Pozostańcie wierni tradycjom waszych ojców. Oni w imię Boże rozpoczynali każdy dzień i z Bogiem swoje rolnicze dzieła kończyli – mówił w homilii biskup Ryszard Kasyna.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz wyraziłem najwyższy szacunek dla pracy rolników z Kujaw i Pomorza. Zwrócił także uwagę na szczególną rolę jaką w społecznościach wiejskich odgrywa rodzina:

– Wiemy, ile potu każdego dnia kosztuje to, aby na naszych stołach pojawił się świeży chleb. To wielki, bezcenny dar polskiej wsi dla wszystkich rodaków – mówił wojewoda. – Nasza Ojczyzna jest silna i będzie silna tylko z silną wsią, która w tych niespokojnych czasach jest ostoją tradycji i polskości. Nasz rząd doskonale to rozumie, dlatego wspieramy rozwój obszarów wiejskich i będziemy to czynić nadal, w ramach szeroko zakrojonego Planu dla Wsi, przekazując środki na rozwój infrastruktury, a także wspierając lokalne inicjatywy, w tym Koła Gospodyń Wiejskich, tak zasłużone dla naszych małych ojczyzn.

Przedstawiciel rządu w województwie wręczyłem także, przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę: Złoty Krzyż Zasługi oraz Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Producentów rolnych chwalił Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Kamiński.

– Przyjechałem do Tucholi z wielką radością. Od lat mam bowiem zaszczyt współpracować z wieloma rolnikami i lokalnymi liderami. W imieniu własnym i w imieniu ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego składam hołd wszystkim rolnikom podczas tradycyjnego obrzędu dożynek. Polscy rolnicy są naprawdę dobrzy w tym co robią, są profesjonalistami. W tym roku, pomimo pandemii i zawirowań rynków, osiągnęli w pierwszym półroczu rekordowe efekty w eksporcie polskiej żywności – mówił.

Starostami dożynek byli państwo Alina i Wojciech Kołodziejscy, którzy prowadzą przekazywane z pokolenia na pokolenie gospodarstwo rolne w Cekcynku w powiecie tucholskim.

W konkursie na najpiękniejszy dożynkowy wieniec tradycyjny najlepsza okazała się kompozycja Koła Gospodyń Wiejskich z Przymuszewa w powiecie tucholskim, które będzie reprezentowało nasze województwo podczas tegorocznych dożynek prezydenckich (19-20 września w Pałacu Prezydenckim w Warszawie). W kategorii wieńców współczesnych zwyciężyło sołectwo Kołuda Mała w powiecie inowrocławskim. Za najlepiej przygotowane stoisko promocyjne jury uznało prezentację powiatu tucholskiego.

W przyszłym roku wojewódzkie dożynki odbędą się w Toruniu.

_______________________________
(red.)
gov.pl
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook