28 października 2020

Wojewoda ogłosił nabór wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych

2 min read

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz ogłosił nabór wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Pula środków w ramach obecnego naboru wynosi 177 mln zł. W ramach FDS do samorządów z regionu trafi w tym roku rekordowe 250 mln zł. Rządowe wsparcie może zostać przeznaczone na budowę, przebudowę lub remont dróg gminnych i powiatowych.

Pula środków na dofinansowanie zadań w ramach naboru wynosi 177 058 132,40 zł. 70% tej kwoty przeznaczone jest na zadania gminne, a 30% na zadania powiatowe. Takiego wsparcia, samorządy jeszcze nie otrzymały – zauważa wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

W Funduszu Dróg Samorządowych wyodrębniony został limit na zadania wieloletnie czyli takie, które nie muszą się skończyć w danym roku budżetowym.

Mogą być rozłożone w czasie, co bardzo mocno ułatwia sytuację samorządom, które mogą zapewnić wkład własny przez lata 2019 i np. 2020 i 2021. To rekordowe wsparcie pozwoli realizować wiele zadań, które od wielu lat były postulowane przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Przez najbliższe 30 dni czekamy na złożenie wniosków przez samorządy – zaznacza przedstawiciel rządu w terenie.

Dla województwa kujawsko-pomorskiego na zadania wieloletnie jest to corocznie kwota 61 746 247,08 zł. Dofinansowanie zadań wieloletnich zgłoszonych do konkursu będzie możliwe jedynie do wysokości powyższego limitu w kolejnych latach.

Mikołaj Bogdanowicz podkreśla, że jest to skok cywilizacyjny dla regionu.

Wiele problemów będzie rozwiązanych w roku 2019, ale też zaznaczam – to bardzo istotne –  rząd również przeznaczył 250 mln zł w roku 2020, 2021. Myślę, że są to lata bardzo dobre dla samorządów, które będą mogły rozwiązywać problemy komunikacyjne w swoich gminach – dodaje.

Samorządy będą mogły ubiegać się o przyznanie dofinansowania ze środków FDS w konkursach. Poziom dofinansowania ze środków FDS zależy od dochodów jednostki samorządu terytorialnego. Im niższy dochód własny danego samorządu, tym wyższe dofinansowanie. Maksymalnie może wynieść 80 % kosztów realizacji zadania. Kwota dofinansowania pojedynczego zadania (powiatowego lub gminnego) nie będzie mogła jednak przekroczyć 30 mln zł.

Wnioski o dofinansowanie można składać do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy do dnia 15 kwietnia 2019 r. O zachowaniu terminu decydować będzie data wpływu wniosku do urzędu.

Informacja o naborze wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych nr 1/2019/FDS – marzec 2019 r.


bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook