20 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Wojewódzka Inauguracja roku szkolnego 2017 – 2018

2 min read

Rok szkolny w Śliwicach rozpoczyna się każdego roku na ziemi śliwickiej od złożenia symbolicznej wiązanki kwiatów i zapalenia zniczy przed pomnikiem św. Maksymiliana Marii Kolbe przez władze Gminy Śliwice, dyrekcje i uczniowie śliwickich szkół podstawowych oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Śliwicach.

O godzinie 8.00 rozpoczęła się Msza Święta inauguracyjna, celebrowana przez ks. biskupa Wiesława Śmigla oraz ks. prałata Andrzeja Kossa, proboszcza naszej parafii.

Następnie na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. ks prałata Erharda Staniszewskiego w Śliwicach, gdzie zgromadzili się śliwiccy uczniowie, rozległ się tradycyjny pierwszy dzwonek. Szkole przypadł w udziale zaszczyt Wojewódzkiej Inauguracji roku szkolnego 2017/2018 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Wójt Gminy Śliwice pan Daniel Kożuch, który powitał tłumnie zebranych wybitnych gości i życzył wszystkim sukcesów na niwie edukacji. Następnie pani dyrektor Mariola Pawelska w swoim przemówieniu opowiedziała o historii śliwickiej oświaty, strajku uczniów, chcących mówić w języku polskim i nawiązała do sylwetki patrona szkoły oraz jego filozofii życiowej, którą pozostawił w testamencie kolejnym śliwickim pokoleniom.

Swoje słowa do uczniów skierowali również zaproszeni goście: ks. biskup, pani wiceminister Marzenna Drab, panowie wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i wicewojewoda Józef Ramlau oraz kurator kujawsko-pomorski pan Marek Gralik.
Po wystąpieniach gości zabrzmiały dźwięki poloneza Wojciecha Kilara, którego zatańczyli uczniowie klas gimnazjalnych. Dostojna melodia C-dur Jana Sebastiana Bacha grana na fletach poprowadziła słuchaczy do wspomnień okresu II Wojny Światowej, które podsumowała w refleksyjnej piosence Roksana Andrearczyk. Następnie uczniowie nakreślili sylwetkę patrona szkoły, ks. Prałata Erharda Staniszewskiego. Scenerię tła regionalnego wyśpiewał zespół Vokalin, prezentując mix piosenek ludowych. Uczennice w strojach ludowych rozdały zaproszonym gościom chleb, nawiązując do maksymy ks. prałata „Bądź dobry jak chleb”. Program artystyczny przygotowali uczniowie szkoły pod opieką merytoryczną nauczycieli.
Następnie głos zabrała ponownie pani dyrektor, która podziękowała wieloletniej dyrektor szkoły podstawowej, pani Grażynie Wilkowskiej i zaprosiła gości do zwiedzania szkoły. Pani wicedyrektor, Ewa Orlikowska zaprezentowała uczniom zespoły klasowe, ich wychowawców oraz przydział klas lekcyjnych, do których uczniowie udali się wraz z wychowawcami.
Nowy rok szkolny stał się faktem.


sliwice.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook