4 marca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Wolontariat wobec wyzwań starości”, czyli wielkiej ściemy PiS-u ciąg dalszy

5 min read

Jako społeczeństwo dziadziejemy, to skutek działań polityki PO / PiS na przestrzeni wielu lat, kiedy to wypchnięto z kraju miliony młodych Polaków. Przed wyborami, polityka rozdawania publicznych pieniędzy na potrzeby socjalne najsłabszych jest niczym innym, jak przedwyborczym chwytem i próbą odwrócenia uwagi od próby gangsterskiego skoku na polskie nieruchomości w ramach ustawy 447 Just, której już nie uda zamieść się pod dywan. Teraz starości i wolontariatowi nadano  rangę międzynarodową i ubrano w piórka duchownych?

„Wolontariat wobec wyzwań starości” to tytuł Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Inowrocławiu. Wśród organizatorów wydarzenia byli Parafialny Zespół Caritas przy parafii Świętego Ducha w Inowrocławiu i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Gościem specjalnym był wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski.

Obecnie 25% społeczeństwa to osoby powyżej 65 roku życia. W 2030 roku prognozuje się, że będzie to 35%, a w 2050 roku 45% naszego społeczeństwa. Dane te przytoczył w swoim przemówieniu wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Szczególnie tutaj, w Inowrocławiu spotykamy się z problemem starzejącego się społeczeństwa. Jak patrzymy na mapę naszego kraju, to szczególnie województwo kujawsko-pomorskie jest tym najbardziej starzejącym się województwem – powiedział.

Mikołaj Bogdanowicz  zwracał uwagę na potrzebę i wagę polityki zrównoważonego rozwoju, którą reprezentuje obecny rząd.

To jest polityka doceniania i wzmacniania każdej jednostki samorządu terytorialnego nie tylko dużych miast, ale przede wszystkim małych miejscowości, gdzie również są osoby starsze i te wszystkie instytucje, które chcemy w przyszłości wzmacniać i tworzyć – mówił.

Od 3,5 roku wojewoda kujawsko-pomorski prowadzi działania rządowe na rzecz osób starszych na terenie województwa.

W 2015 r. mieliśmy 99 klubów seniora, czyli domów, miejsc, gdzie spotykali się seniorzy. Teraz w Polsce mamy ich przeszło 800. W naszym województwie były 2 takie miejsca w 2015 r., teraz jest ich przeszło 40. Cały czas powstają nowe. To bardzo ważne, żeby osoby starsze, powyżej 65 roku życia miały tę odskocznię, miały tę alternatywę, miały te możliwości spotykania się i integrowania. Aby nie czuły się wykluczone, aby jak najdłużej były aktywne i mogły się cały czas rozwijać– tłumaczył.

Wojewoda podziękował ks. Marcinowi Łojko, opiekunowi Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii Świętego Ducha w Inowrocławiu za, trud budowy struktur wolontariatu w Inowrocławiu i całym regionie, na potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych. Przypomniał również pomoc Caritas podczas nawałnicy w 2017 r.

Chciałbym przypomnieć, że podczas nawałnicy w 2017 r., gdzie poszkodowanych było ponad 5,3 tys. rodzin, Caritas był tym cichym wspierającym, który bardzo skutecznie i mocno pomagał tym, którzy ucierpieli. To jest charakterystyczna cecha tej organizacji. Serdecznie dziękuję! – zakończył.

Ksiądz Marcin Łojko zaproponował młodzieży zajmującej się wolontariatem, nowy rodzaj działalności. Wsparcie osób starszych.

Młodzież częściowo angażuje się w różne akcje, zbiorki, pomoc. I to wszystko jest piękne i szlachetne. Ale myślę, że można naszej młodzieży, która chce się otwierać na nowe wyzwania, zaproponować towarzyszenie osobom starszym. To jest dobry moment byśmy tą tematyką coraz bardziej się zajmowali, byśmy szukali rozwiązań, wypracowywali gotowe scenariusze i patrzyli w przyszłość. Zastanówmy się jak możemy tą młodzież szkolić, jak możemy ten ich potencjał zagospodarować wprost dla osób starszych – mówił.

Caritas jest organizacją, która jest ważnym partnerem działań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wykonuje fantastyczną pracę, zgodną z naszymi celami, celami społecznymi tego rządu – mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski.

Tematyka tej konferencji jest bardzo ważna dla naszego ministerstwa, ponieważ aktywność osób starszych z racji demografii będzie coraz większym wyzwaniem. Problemem, któremu będziemy musieli sprostać. My nie jesteśmy obojętni wobec tych wyzwań. Szereg naszych programów, w tym program  SENIOR+, dający samorządom dofinansowanie na rzecz stworzenia i utrzymywania Domów i Klubów SENIOR+ dla osób starszych, znakomicie się wpisuje w te działania. Cieszę się, że samorządy z województwa kujawsko-pomorskiego tak aktywnie włączają się w realizacje tego programu – powiedział.

Minister odczytał również list minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej do uczestników Międzynarodowej Konferencji w Inowrocławiu.

W przypadku osób starszych udzielanie się w charakterze wolontariusza pełni szczególną rolę, ponieważ daje możliwość utrzymania relacji z innymi ludźmi, zachowania niezależności, czy urozmaicenia życia rodzinnego po zakończeniu aktywności zawodowej. Wolontariat, to także jeden ze sposobów na przeciwdziałanie temu, co dokucza najbardziej, samotności. Ale ani wolontariat, czyli bardzo cenna, zorganizowana pomoc niesiona przez społeczeństwo, ani bezinteresowna samopomoc sąsiedzka nie są w stanie zaspokoić całego zapotrzebowania w tym obszarze. Potrzebne tu są kompleksowe działania systemowe realizowane przez rząd, których efektem jest bezpośrednia pomoc seniorom, a także tworzenie przyjaznego środowiska dla organizacji pozarządowych. Celami, które chcemy osiągnąć tworząc politykę senioralną, są poprawa jakości życia osób starszych poprzez umożliwienie im pełniejszego i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz stworzenie warunków do rozwoju wolontariatu służącego seniorom. Dlatego MRPiPS podejmuje szereg inicjatyw, które przyczyniają się do zapewnienia bezpiecznego i godnego starzenia się. Naszym sztandarowym działaniem było obniżenie wieku emerytalnego, dającego możliwość wyboru terminu zakończenia kariery zawodowej. Podwyższyliśmy w stopniu większym niż kiedykolwiek emerytury i renty. Ostatnim ważnym społecznie projektem jest ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli tzw. „trzynasta emerytura”. Pomysły te wyszły naprzeciwko oczekiwaniom większości emerytów i rencistów. Konsekwentnie realizujemy i udoskonalamy szereg programów rządowych. Jednym z nich jest program SENIOR+, na który w bieżącym roku przeznaczamy około 80 mln zł. Program „75+” został stworzony z myślą o osobach, które ukończyły 75 lat. W przyszłym roku zostanie rozszerzony. Skierowany będzie nie tylko do osób samotnych, w wieku 75 i więcej lat, ale także do osób pozostających w rodzinach. Do osób niepełnosprawnych i ich rodzin zaadresowaliśmy „Opiekę wytchnienia”. Zależało nam na tym, żeby zapewnić opiekunom wsparcie, aby mogli choć na chwilę odpocząć, mając świadomość, że ich najbliższa osoba bezpieczna i  ma zapewnioną fachową opiekę – napisała minister Elżbieta Rafalska.

Wykład inaugurujący konferencję pt. Centrum Usług Społecznych szansą dla rozwoju wolontariatu i koordynacji usług społecznych dla osób niesamodzielnych wygłosiła prof. dr hab.  Barbara Kromolicka, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Konferencja podzielona została na dwa  panele. W panelu międzynarodowym wystąpili goście z Litwy, Szkocji i Austrii, a w części polskiej wykładowcy z uczelni w całym kraju.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął m.in. Prymas Polski JE ks. bp Wojciech Polak.


(mrf.)

bydgoszcz.uw.gov.pl

Fot.kadr z filmu „Skrzypek na dachu”. Tewie / Topol

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook