27 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Wreszcie wyremontują nam drogi?

2 min read

Nie tak szybko, plany sięgają aż 2020 roku, a o tucholskiej obwodnicy… cisza.

Z myślą o nowej perspektywie unijnego finansowania (2014-2020, realizacja projektów do 2022 roku) przygotowujemy się do realizacji dziesięciu dużych inwestycji drogowych. Będą to przedsięwzięcia obejmujące kompleksową modernizację i przebudowę dróg w nowoczesnym, wysokim standardzie.
 –
Chodzi o stworzenie sieci dojazdów do autostrady A-1 i drogi ekspresowej S-5, płynnie rozprowadzających ruch w kierunku mniejszych miejscowości. Te drogi już istnieją, ale ich standard jest dalece niezadawalający, więc nie mogą właściwie pełnić swojej funkcji. Mają też niską nośność, co powoduje wręcz „rozjeżdżanie” jezdni przez cięższe samochody. Jeszcze przed rozpisaniem przetargów dotyczących projektowania zarząd województwa dokładnie określił parametry jakie mają posiadać nowe drogi, by stanowiły  bezpieczne i wygodne ciągi komunikacyjne.

Wszystkie jezdnie będą mieć co najmniej 7 metrów szerokości, pobocza, chodniki i ścieżki rowerowe oraz urządzenia i rozwiązania bezpieczeństwa ruchu (oznakowanie pionowe, tak zwane azyle dla pieszych i wyspy spowalniające ruch na terenach zabudowanych, bariery, itp.).

Etap projektowania już się zakończył. Zarząd Dróg Wojewódzkich posiada zezwolenia na realizację części inwestycji, pozostałe otrzyma do końca roku.

– Myśląc o przyszłych inwestycjach drogowych mamy świadomość, że do ich realizacji unijne środki nie wystarczą. Dlatego, jako pierwszy samorząd wojewódzki w kraju, podjęliśmy decyzję o finansowaniu części z tych przedsięwzięć w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Trwają obecnie procedury przetargowe, które powinny zakończyć się do końca roku. Krok po kroku realizujemy zamierzenia – podkreśla marszałek Całbecki.

  • Drogi dla których powstała już dokumentacja projektowa:

– DW nr 548 Stolno – Wąbrzeźno
 – DW nr 240 Tuchola – Świecie 
 – DW nr 241 Tuchola – Sępólno Krajeńskie 
– DW nr 251 Żnin – granica województwa
– DW nr 255 Pakość – Strzelno
– DW nr 265 Brześć Kujawski – Kowal
– DW nr 559 Lipno – granica województwa.

  • Drogi dla których powstaje dokumentacja:

– DW nr 254 Brzoza – Wylatowo
– DW nr 269 – Kowal – Izbica Kujawska
– DW nr 270 – Brześć Kujawski – Izbica Kujawska.

W kończącej się perspektywie finansowej na przebudowę 250 kilometrów dróg wojewódzkich samorząd województwa przeznaczył prawie pół miliarda złotych, blisko 200 mln złotych pochłonął program budowy obwodnic, finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czytaj też  Nowe inwestycje na drogach wojewódzkich

________________________

(red.)

Na podstawie

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook