2 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Wychowanek słynnej Papuszy wystąpi w Tucholi

2 min read

Po perturbacjach wybrano wreszcie miejsce, a właściwie scenę, na której wystąpi wychowanek słynnej Papuszy – poetki romskiej – Kazimierz Doliński, bardziej znany, jako Don Wasyl. Wraz z zespołem wystąpi przed tucholską publicznością, chociaż bilety w dwóch cenach rozprowadzane są w różnych miejscach naszego regionu. Bliższe informacje o tym wydarzeniu znajdziemy w wiadomościach witryn tucholskich.

Niesłusznie przyjęło się krzywdzące określenie dla muzyki, którą prezentują zespoły romskie. Wielu określa ją gatunkiem zbliżonym do disco polo, nic bardziej mylnego, mamy do czynienia z rdzenną, wolną muzyką cygańską, tak silnie tępioną przez komunę, która za wszelką cenę chciała pozbyć się słynnych taborów, zmuszając Romów do osiedlania się. Starsi mieszkańcy Tucholi pamiętają o tym, że w miejscu dzisiejszej prokuratury, stacji paliw BP i cmentarza w Rudzkim Moście, znajdowało się właśnie osiedle romskie. Wróćmy jednak do nut…, najbardziej adekwatną w stosunku do muzyki prezentowanej przez Vasyla zdecydowanie będzie folk.

Don Vasyl jest ciekawa postacią. Urodził się w Łodzi w 1950 roku.  Pochodzi z królewskiej rodziny Cyganów wielkomiejskich z dynastii Baro Szero (Wielka Głowa). To utytułowany i uznany artysta, odznaczono go nawet odznaką Zasłużonego Działacza Kultury.

Z pewnością występ artysty zdominuje publiczność romska, co jest oczywiste, jednak nie dajmy ponieść się jakimś małomiasteczkowym stereotypom, Cyganie są sympatyczną społecznością umiejącą bawić się jak nikt, łatwo się o tym przekonać. Zachęcamy do wzięcia udziału w koncercie, z pewnością pozostanie w pamięci na długo.

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook