1 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Wydarzenie kulturalne: „East Side Gallery – 25 lat bez muru” – wystawa inna, niż wszystkie

2 min read

Mur Berliński, to system umocnień o długości prawie 168 kilometrów (betonowy mur, drut kolczasty, wykopy i miny). W języku propagandy NRD zwany był eufemistycznie „antyfaszystowskim wałem ochronnym”.

W rzeczywistości miał odebrać mieszkańcom Niemieckiej republiki Demokratycznej ostatnią możliwość ucieczki na Zachód.  Od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 oddzielał Berlin Zachodni od wschodniej części miasta i terytorium NRD. Na ponad 28 lat uczynił z Berlina Zachodniego „miasto – wyspę”.

Mur był jednym z najbardziej znanych symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. Podczas prób przedostania się przez pilnie strzezone urządzenia graniczne zginęło wiele osób. NRD-owska straż graniczna miała rozkaz strzelania do uciekinierów. Dokładna liczba ofiar jest sporna i niepewna, różne źródła podają od 136 do aż 245 zabitych!

Upadek Muru – otwarcie przejść granicznych w nocy z 9 na 10 listopada 1989, entuzjastycznie świętowane przez berlińczyków było jednym z kluczowych momentów rozpadu systemu komunistycznego we wschodniej Europie i zapoczątkowały przemiany, które niespełna rok później doprowadziły do zjednoczenia Niemiec. Dzisiaj z Muru pozostały tylko fragmenty. Na największym z nich powstała East Side Gallery.

East Side Gallery to największa na świecie galeria na świeżym powietrzu (open air). Została stworzona jako „galeria – pomnik dla wolności” przez artystów z całego świata wkrótce po upadku Muru, na najdłuższym jeszcze zachowanym jego fragmencie o długości 1316 metrów, usytuowanym niedaleko Dworca Wschodniego w Berlinie. Oficjalnie została otwarta 28 września 1990 roku. Galeria składa się z ponad 100 obrazów. Ich autorami są m.in. Kasra Alavi, Kani Alavi, Jim Avignon, Ingeborg Blumenthal, Thierry Noir, Bodo Sperling, Dmitri Wrubel.

Dorota Gromowska – Starosta Tucholski zaprasza do wzięcia udziału w…

18 października 2014 roku o 16.00 w Muzeum Borów Tucholskich przy ulicy Podgórnej 3 w Tucholi odbędzie się otwarcie wystawy „East Side Gallery – 25 lat bez muru”. Godzinę później w Książnicy Tucholskiej przy Pocztowej 7b, odbędzie się spotkanie z   Kasrą Alavi i Kani Alavi – współzałożycielami East Side Gallery.

Prace East Side Gallery prezentowane będą w Polsce pierwszy raz, dzięki osobistym związkom jej twórców z Tuchola!!!

ZAPRASZAMY!

Koniecznie obejrzyj ten film.

_______________

(red.)

Na podstawie zaproszenia, które otrzymaliśmy od organizatorów.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook