4 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

WYDARZENIE KULTURALNE. Piękna inicjatywa zakończy się… wystawą!

1 min read

 Borowiackie Towarzystwo Kultury przy współudziale TOK-u przygotowują retrospektywną wystawę o charakterze dokumentu , która odkryje na nowo postać Zbigniewa Urbanowskiego, wszechstronnie uzdolnionego tucholskiego artysty okresu międzywojennego.

Z. Urbanowski urodził się 16 lipca 1913 r. w Tucholi. Jako nastolatek miał sprecyzowane plany na przyszłość. Wstąpił do Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Grudziądzu, (powstała w 1922 r.) jedynej wówczas na Pomorzu uczelni plastycznej. Był uczniem T. Gulgowskiej i prof. W. Szczeblewskiego. Następnie swoją edukację kontynuował w Akademii Krakowskiej. Przez cały czas nauki był stypendystą burmistrza Tucholi – Stanisława Saganowskiego. Po ukończeniu nauki artysta wrócił do rodzinnej Tucholi, stając się „miejskim plastykiem”. Trudnił się głównie sztuką zdobniczą –ceramiką, rzeźbą, malarstwem dekoracyjnym. Wykonywał witraże, uprawiał grafikę (głównie drzeworyt) i fotografię artystyczną, a w wolnych chwilach eksperymentował w trudnej technice ceramicznej craquelle.

Na jego tragicznym losie zaważyło spotkanie z gauleiterem Forsterem. W 1944 r. wcielony do Wehrmachtu, zginął na Węgrzech, dzieląc wspólnie los z wieloma rodakami – mieszkańcami Borów Tucholskich. Dzisiaj, poza rodziną, niewiele osób pamięta o nim, mimo iż w mieście do dzisiaj znaleźć można ślady jego talentu.

Wystawę „A oni myślą, żem wszystek pomarł…”poprzedzi wernisaż, całość już 20 lutego o godzinie 17-stej w sali wystaw Tucholskiego Ośrodka Kultury. Polecamy!

______________________

(red.)

Źródło

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook