15 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Wydarzenie KULTURALNE! Sonia Zengel wystawi swoje prace w Tucholskim Ośrodku Kultury!

3 min read

To wspaniała wiadomość dla wszystkich kochających prace malarskie na najwyższym poziomie. Zbliża się wystawa prac kapitalnej malarki – Soni Zengel, które zapisane zostanie w historycznych annałach naszego miasteczka.

Zaproszenie do artystki wystosował znany w Polsce i nie tylko, poeta tucholski – Kazimierz Rink, zostało ono z entuzjazmem przyjęte. Chwalebnym jest to, że swoje powierzchnie ekspozycyjne udostępni Tucholski Ośrodek Kultury. W naszym miasteczku rzadkością jest goszczenie świetnych artystów i ich prac, wykonanych na najwyższym artystycznym poziomie. Teraz nadarza się wreszcie wspaniała okazja, aby odejść od amatorszczyzny, która zdominowała nasze ekspozycje i skupić się na profesjonalizmie wyjątkowej artystki.

Zaprasza do wzięcia udziału w otwarciu wystawy obrazów Soni Zengel (pierwszej w ramach jubileuszu 30-lecia pracy twórczej przypadającego w 2017 roku) oraz spotkanie poetyckie – obrazy i kolory przeżyć w malarstwie Soni Zengel i w poezji Wiesława Trzeciakowskiego oraz Kazimierza Rinka. Wernisaż odbędzie się 21 października 2016r. o godz. 17.00 w salach wystaw TOK.

dsc07988

Sonia Zengel, w 1974 uzyskała dyplom na Politechnice Poznańskiej, w latach 1980-1984 studiowała malarstwo u prof. Kazimierza Śramkiewicza z PWSSP w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, publicystyką kulturalną i pracą pedagogiczną. Jest autorką 57 wystaw indywidualnych, m.in. w Wilnie, Paryżu, Nantes, BWA (Miechów, Bydgoszcz, Ostrowiec Świętokrzyski, Kraków – 10 wystaw indywidualnych, w tym Pałac Sztuki w 2000 r.). Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą. Odbyła wiele podróży artystycznych m.in. w 2002 r. podróż artystyczno-duchową Kair-Synaj-Jerozolima. Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich oraz Klubu Profesorów `Wierzenica`. W 2002 r. została nagrodzona Medalem Prezydenta za szczególne zasługi dla Bydgoszczy, a w 2013 Medalem Archikonfraterni Literackiej za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską.

Na wystawie zaprezentujemy wybrane prace z całego okresu twórczego wykonane różnymi technikami. Będą obrazy olejne, akwarele, pastele oraz rzadko stosowane technika tuszu labowanego.

Sonia Zengel pracuje cyklami by móc pełniej wypowiedzieć się w interesującym temacie. Stworzyła między innymi cykle:

`Stworzenie świata` (1989),

`Bretania` (1995),

`Czerwone obrazy`(1996),

`Znaki miłości` (1996),

`Paryż i Prowansja` (1996-otwarty),

`Mea Tenuitas` (1999),

który był prezentowany w pałacu Sztuki w Krakowie od 20 kwietnia do 30 maja 2000 roku. W związku z tym wydarzeniem Bydgoski Informator Kulturalny zamówił u Jerzego Madeyskiego omówienie tej ekspozycji.

Jerzy Madeyski o cyklu `Mea Tenuitas`.

Od pewnego czasu oglądam pilnie wystawy Soni Zengel i z równą uwagą czytam, co o niej koledzy krytycy napisali (…) Sonia Zengel chce przemawiać do duszy i czyni to konsekwentnie i od wielu lat.(…) Jej ostatni cykl `Mea Tenuitas` sięga po raz pierwszy do problemów istniejących wyłącznie w sferze pojęć, bez żadnych odniesień do rzeczywistości. (…) `Mea Tenuitas`, moja małość, moja znikomość. Lecz wobec czego ? I w porównaniu z czym ? Na te pytania artystka nie daje odpowiedzi, pozostawiając je domyślności odbiorcy. (…) Zapewne dla stworzenia punktu odniesienia, dla tym bardzie sugestywnej możności utożsamienia się poprzez personifikację, przez zestawienie ograniczoności swojego `ja` z Nieograniczonym, z uświadomieniem sobie swej wobec niego małości właśnie. (…) Obrazy z cyklu `Mea Tenuitas` są dramatyczne – ba, wręcz infernalne niekiedy w zestawieniu spieczonych czerwieni z żółcieniami i obszarami mięsistego mroku, są pełne grozy zatem (…) W obrazach Zengel jest smutek, lecz jest również ruch, ludzkie sylwetki ustawiają się w pochody zmierzające gdzieś, ku zjawiskowemu światłu przez czerwoną pustynię, lub idą przez bezludną ulicę. Znają więc drogę i chcą ją przejść, nie błądzą i nie wahają się w wyborze kierunku.

Sonia Zengel mówi o sobie, lecz wymowa jej obrazów ma wymiar uniwersalny, bo każdy może w nich odnaleźć siebie. Również swoją małość zatem. Lecz uświadomienie sobie własnej małości i przyznanie się do niej niesie w sobie zalążek wielkości, jaką jest odwaga dostrzeżenia prawdy.

___________________

(red.)

(`Bydgoski Informator Kulturalny`, lipiec – sierpień 2000, s. 33-35)

Fot. Facebook – Sonia Zengel

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook