29 października 2020

WYŁĄCZNIE U NAS! PREMIERA obrazu poświęconego aparatowi PUBP powiatu tucholskiego w filmie pt. „i… naszedł czas zapłaty”

3 min read

SONY DSC

Zajmuje się historią Borów Tucholskich 0raz działalnością opiekuńczo – wychowawczą, społeczną,polityczną kapłanów pomorskich, stowarzyszeń religijnych działających w ramach Akcji Katolickiej,problemami bezrobocia, organizacją służby zdrowia, bezpieczeństwem powiatu tucholskiego na tle Pomorza, rozwojem przemysłu drzewnego, organizacją Starostwa Powiatowego w Tucholi w dwudziestoleciu międzywojennym oraz po zakończeniu II wojny światowej, sytuacją dzieci w placówkach opiekuńczych po II wojnie Światowej.

Najnowsze badania historyka dotykają działalności „Żołnierzy Niezłomnych”, sieci agenturalno – informacyjnej oraz terroru i bezprawia czasów reżimu komunistycznego na terenie powiatu tucholskiego. Historyk jest autorem ponad trzydziestu pozycji książkowych i albumowych oraz ok.200 artykułów.

NASZYM BOHATEREM JEST HISTORYK I BADACZ PRZESZŁOŚCI PAN ADAM WĘSIERSKI.

Film „i… naszedł czas zapłaty”, który wyprodukowała nasza telewizja jest połączeniem, wywiadu,reportażu i dokumentu, którego głównym i jedynym tematem jest działalność Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego oraz powiązanych z nim szerokiej sieci konfidentów, którzy działali na terenie powiatu tucholskiego. Pierwotnie zakładaliśmy powstanie serialu składającego się z czterech części ( pierwsza powstała), jednak zrezygnowaliśmy z tego pomysłu, ponieważ ten materiał wymaga publikacji tylko i wyłącznie w całości. 

Film powstał w rekordowym tempie, zaledwie dwóch tygodni i nie jest to przypadek, reżyser  filmu, rdzenny tucholanin, wysyła jasny sygnał tym, którzy pomimo upływu lat, ciągle są żądni wpływów, mówi im jasno „wiemy wszystko”.

W filmie podjęte zostają próby ostatecznego rozprawienia się z historią, o której wielu chciałoby zapomnieć. Kanwę filmu stanowią wcześniejsze opracowania Pana Adama oraz przedostatnia monografia, która zaprezentowana zostanie w październiku tego roku.

Film jest ledwie wprowadzeniem do monstrualnego tematu, szczegóły, łącznie z nazwiskami osób walczących z reżimem, jak i konfidentów, odnajdziemy w książce, na którą czeka tak wielu czytelników. Książka odziera z masek osoby i sytuacje. Piętnuje powiązania osób uwikłanych i ich rodzin,  znajdujących się pod „parasolem ochronnym” służb, które poprzez pieniądze i „kuratelę”, zapewniły swoim funkcjonariuszom wygodne życie do… dzisiaj.

W cyklu monografii A.Węsierskiego odnajdziemy nawet nazwiska osób, które ustawiono na piedestale i które do dzisiaj, uważa się za powszechnie szanowane. Najnowsza książka naszego filmowego rozmówcy wyjaśnia, choć nie wprost powstanie lokalnych fortun, tajemnice znakomitego wykształcenia dzieci konfidentów i wiele, wiele innych niuansów, które wśród „ludzi z przeszłością” już wzbudzają ich powszechny strach i próby chęci odwetu na autorze.

Historia jest nauką opartą o fakty, zadaniem badacza jest odnalezienie ich wszystkich, tylko w ten sposób można potwierdzić prawdę najtrudniejszą z trudnych, bo z lat minionych.

Autor rzetelnie podszedł do zagadnienia i dokonał niemożliwego wraz ze znakomitym gronem koleżanek i kolegów m.in. z Instytutu Pamięci Narodowej.

Nazwiska współtwórców niezwykłych dzieł,  skromnego badacza przeszłości, poznamy w filmie. Składa się on z dwóch części. Pierwsza charakteryzuje osobę historyka mieszkającego w Śliwicach, druga skupia się na aparacie PUBP wraz z konfidentami.

Tym razem „prawda nie będzie sięgała gdzieś tam…”

Chociaż książka w chwili obecnej znajduje się jeszcze w druku, my już znamy jej terminarz promocyjny.

 

Harmonogram promocji książki A. Węsierskiego pt. Sieć agenturalna powiatu tucholskiego…

  • 04.10.2018 r. (czwartek), godzina 18.00 – GOK Śliwice
  • 05.10.2018 (piątek), godzina 18.00 – WDK Gostycyn
  • 12.10.2018 (piątek), godzina 18.00 – TOK Tuchola
  • 19.10.2018 r. (piątek), godzina 17.00 – WDK Lubiewo
  • Prawdopodobnie 26.10.2018 – Cekcyn


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook