28 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Wystawa prac Z. Kędzierskiego z okazji Jubileuszu 50-lecia twórczości

2 min read

Od 7 do 28 lipca br. w sali wystaw Tucholskiego Ośrodka Kultury (pon. – pt. w godz. 9:00 – 18:00) będzie można oglądać wystawę prac autorstwa Zygmunta Kędzierskiego z okazji Jubileuszu 50-lecia twórczości.

Uwaga! W sali mogą przebywać jednorazowo 4 osoby z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego (maseczka ochronna, dezynfekcja rąk i odstęp).

Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 6 lipca br. – ze względów sanitarnych odbędzie się z określoną liczbą osób i za okazaniem zaproszenia. Nagranie z wernisażu będzie udostępnione na koncie YouTube, Facebook oraz na stronie internetowej Tucholskiego Ośrodka Kultury.

Zygmunt Kędzierski – artysta wszechstronny, zajmuje się rzeźbą w drewnie, malarstwem na szkle, plastyką obrzędową, tradycyjną zabawką i innymi formami sztuki ludowej. Choć pochodzi z Wałbrzycha, od 1983 roku wraz z żoną mieszka w Przymuszewie koło Kęsowa. Jest prawdziwym pasjonatem lokalnej tradycji, kocha Bory Tucholskie, ich kulturę i przyrodę. Bardzo ważne jest dla niego zachowanie kulturowej ciągłości, dlatego jest jej aktywnym animatorem. Prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą, organizuje plenery malarsko-rzeźbiarskie, współpracuje z wszystkimi Muzeami Etnograficznymi, prowadząc warsztaty i wykłady, a jego prace są w ich zbiorach. W swojej okolicy stawia przydrożne kapliczki, figury świętych, był jednym z twórców ołtarza papieskiego z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Jest prezesem Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddziału bydgosko-toruńskiego oraz członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Pracował twórczo całe swoje życie, a teraz obchodzi Jubileusz 50-lecia swojej pracy.


(red.)

Źródło: tuchola.pl

Fot. tokis.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook