23 października 2020

Wyzysk w „Biedronce” i masowe protesty związkowców

2 min read

„Biedronka”, wydawałoby się tak rdzennie polska nazwa, tak pozytywnie i jednoznacznie kojarząca się z „bożą krówką”- synonimem poczciwości, a tutaj kolejny szok, ponieważ znana sieć ma tyle wspólnego z Polską, co Putin z jabłkami, na które, ku swojej zgubie, narzucił embargo.

Takowe od pewnego czasu narzucają znanej sieci jej pracownicy, którzy powiedzieli koniec z wyzyskiem! I teraz już każdemu  łatwiej jest  zrozumieć prostą zależność, „Biedronka” świetnie czuje się na prowincji, ponieważ właśnie tam, pracownik nigdy się nie zbuntuje, bo wie, że bez pracy umrze z głodu. To dla niej pracownicy gotowi są ryzykować zdrowie. W większych miastach jest inaczej…

Rozczarowaniem dla związkowców okazało się spotkanie 25 września, na którym mimo wcześniejszych zapowiedzi nie pojawił się uprawniony do rozmów członek zarządu Jeronimo Martins Polska (JMP) – informuje Polskie Radio.

Związkowcy z NSZZ Solidarność i WZZ Sierpień odebrali to jako celowe wprowadzanie w błąd i unikanie dialogu – czytamy na stronie internetowej gdańskiej „Solidarności”. W reakcji związkowcy postanowili wręczyć przedstawicielom zarządu JMP petycję z informacją o odstąpieniu od rozmów cyklicznych.

Nie zostali wpuszczeni do siedziby firmy. Przekazanie pisma pracownikowi biura głównego odbyło się w drzwiach wejściowych od strony zaplecza.

W petycji związkowcy domagają się m.in. zwiększenia zatrudnienia z uwagi na nadmierne przeciążenie pracą fizyczną, zwiększenia wynagrodzenia, przestrzegania wewnętrznego regulaminu pracy i zasad BHP oraz dymisji lub przejścia na inne stanowisko dyrektor odpowiedzialnej za relacje z pracownikami.

Związkowcy zapowiadają protesty przed sejmem 7 października.

Czy do protestu przyłączą się pracownicy tucholskiej „Biedronki”? Raczej nie, będą dźwigać i znosić swój los w milczeniu i pokorze, bo tak właściwie, nic nas to nie obchodzi, prawda? Ważne, że jest „taniej” w myśl biedronkowego hasła: „codziennie wyższe, ups, przepraszam, niższe ceny”.

Tak zwyczajnie, po ludzku, szkoda mi tych dziewczyn.

_______________________

(mrf.)

Na podstawie

Rycina szuflada.net

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook