29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

XVIII Forum Somonino. Na XVIII Forum Twórczości Ludowej Ziemi Kaszubskiej o dziecięcych grach i zabawach sprzed stu lat

3 min read

Gry  i  zabawy dziecięce  na Kaszubach w  XIX i XX  wieku oraz historia tańca kaszubskiego były głównym tematem XVIII  Forum.

Zabawy i tańce prezentowały Tuchlińskie Skrzaty – szkolny zespół z Tuchlina, „oczko w głowie” wójta Sierakowic. W skład zespołu wchodzą trzy grupy taneczne oraz 5 – osobowa kapela. Całością  kieruje   Irena  Warmowska, nauczycielka historii. Występ z  bogatym repertuarem , pełen autentyzmu  i  dziecięcej werwy zachwycił gości i uczestników forum. Dzisiejsze zespoły folklorystyczne na ogół zapominają o dzieciach, odtwarzają tylko tańce i zabawy dorosłych.

Dlatego zespół ten od trzech lat prezentuje  tradycyjne gry, zabawy dziecięce i zabawki, odkrywając je na nowo, co mu się doskonale udaje ku wielkiej uciesze widowni. Przed stu laty bawiono się wszystkim tym, co można było znaleźć w obejściu , w lesie i na łące. Było dużo drewna, więc wykonywano wędki, rzeźbiono figurki. Wyplatano też koszyki, wiło wianki, szyto laleczki z gałganków i wełny. Dzieci same robiły sobie zabawki podczas wypasu zwierząt, na polach i łąkach. Najważniejsza w tym wszystkim była ich wyobraźnia i kreatywność.  Artystyczną oprawą  forum były stoiska twórców ludowych i rękodzielników z różnych stron Kaszub i Borów Tucholskich, które odwiedzane były przez uczestników  forum i młodzież okolicznych kaszubskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  w ramach zajęć edukacji regionalnej.

W sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Wybickiego w Somoninie jak co roku rozstawione zostały stoiska, na których artyści prezentowali swoje prace, a uczniowie mogli się przyjrzeć, jak one powstają. To niepowtarzalna okazja, aby młodzież mogła poznać osoby, które od lat zaangażowane są w rozwój kaszubskiej kultury, rzemiosła, twórczości, zrozumiała ich wartość i znaczenie.

 Forum jest coroczną imprezą regionalną  przybliżającą  tematykę dziedzictwa kulturowego  i zawiera cały wachlarz tematów związanych z edukacją regionalną, rzemiosłem i twórczością ludową rdzennych Kaszubów. Organizatorami wydarzenia są Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie, Starostwo Powiatowe w Kartuzach, Gmina Somonino, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie im. Józefa Wybickiego oraz Stowarzyszenie „Przyjazna Wieś Kaszubska”. W obradach   forum udział wzięły władze samorządowe Powiatu Kartuskiego  , Gminy Somonino oraz dyrektorzy szkół.

W tegorocznym forum uczestniczyła 20 – osobowa grupa twórców  Borowiackiego Towarzystwa Kultury i Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, prezentując  hafty, czepce, ptaszki, rzeźbę w drewnie, miody i wyroby z wosku pszczelego, publikacje regionalne i  wydawnictwa promocyjne na 5 stoiskach. Wyjazd na forum odbył się w ramach gminnego „Programu Współpracy Gminy Tuchola z organizacjami pozarządowymi…” i  realizowanego przez ZK – P zadania  publicznego. W powrotnej drodze twórcy zwiedzili wyjątkowe miejsce – Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, miejsce urodzenia Józefa Wybickiego, rodowitego Kaszuby, autora słów Mazurka Dąbrowskiego .

Nasi na XVIII Forum Somonino

____________________

(red.- ingerencja w układ tekstu i retusz fotografii)

Mat. nadesłane

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook