27 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

XVIII Forum Twórczości Ludowej Kaszub w Somoninie pod znakiem tradycji i obrzędów weselnych na Pomorzu

2 min read

21 – 22 października już po raz osiemnasty, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Wybickiego w Somoninie był miejscem spotkania twórców ludowych z różnych zakątków Pomorza.

Oprócz gospodarzy – Kaszubów byli tam również twórcy z Kociewia oraz trzydziestoosobowa grupa Borowiaków, członkowie tucholskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego i Borowiackiego Towarzystwa Kultury. W sali gimnastycznej stanęły stoiska z wytworami artystycznymi twórców ludowych, a w auli odbyły się spotkania tematyczne, podczas których przybliżono zwyczaje i obrzędy weselne na Pomorzu, opowiadano także o dawnej modzie ślubnej. Suknie ślubne, dawne zdjęcia i portrety par, stroje współczesne – to wszystko było można zobaczyć i dotknąć. Cała hala sportowa ZSP w Somoninie pełna była eksponatów, portretów, zdjęć i innych akcesoriów związanych z obrzędowością weselną. Była wystawa malarstwa i odzieży regionalnej Stanisławy Neubauer z Kartuz, były eksponaty Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach i Muzeum Borów Tucholskich oraz prywatnej kolekcji Karoli Bober z Lipusza.

unnamed

Spotkania tematyczne poświęcone były dawnym zwyczajom i obrzędom weselnym na Pomorzu. O tym, jak przed laty obchodzono uroczystości weselne i jak zmieniały się zwyczaje i obrzędy, o tym, że na Kaszubach i w Borach najlepszą porą na ślub był listopad, a dniem – wtorek, a także dlaczego panna młoda szła do ołtarza w czarnej sukni i co znajdowało się w skrzyni z wianem, jak chodzono w „rajby”, skąd na Pomorzu „polter” i jak wyglądały dawniej „oczepiny” opowiadała Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury, ilustrując prelekcję prezentacją multimedialną. Wiedzę swą oparła na przekazach rodzinnych, własnych poszukiwaniach i zapiskach badaczy: ks. Juliusza Pobłockiego, ks. Bernarda Sychty, Oskara Kolberga i Pawła Szewki. Organizatorzy przygotowali również niespodziankę. Na salę przybyli wyjątkowi goście – baba i dziad, którzy około północy odwiedzają nowożeńców na kaszubskich weselach. Całości towarzyszyła ożywiona dyskusja. Spotkania tematyczne poprowadzili Agnieszka Łukasik i Piotr Szyca z Radia Kaszëbë.
Organizatorami Forum byli Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Wybickiego w Somoninie, Stowarzyszenie „Przyjazna Wieś Kaszubska” i Powiat Kartuski. Partnerami organizatorów były: Galeria Neubauer, Muzeum Borów Tucholskich oraz Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.

__________________

Mat. nadesłane.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook