28 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

XXII Bydgoski Festiwal Operowy

2 min read

Przygotowana przez zespół Opery Nova premiera „Potępienia Fausta” Hectora Berlioza otworzy tegoroczny Bydgoski Festiwal Operowy (25 kwietnia – 10 maja). W programie przegląd najciekawszych realizacji polskich  scen muzycznych, a także interesujące spektakle zagraniczne. Wydarzenie wspiera finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Czteroczęściowe, monumentalne dzieło z rozbudowanymi partiami chóralnymi „Potępienie Fausta” w reżyserii Macieja Prusa to

efektowna legenda dramatyczna, jeszcze nigdy nie prezentowana na bydgoskiej scenie operowej. Za stronę muzyczną odpowiada dyrygent młodego pokolenia Michał Klauza.

Poznański Teatr Wielki zaprezentuje operę science fiction „Cyberiada” Krzysztofa Meyera, do której libretto kompozytor napisał na podstawie cyklu opowiadań Stanisława Lema. Opera Krakowska przedstawi „Miłość do trzech pomarańczy” Sergiusza Prokofiewa w reżyserii Michała Znanieckiego. Widzowie obejrzą również „Don Kichota” Ludwiga Minkusa, wystawionego przez Polski Balet Narodowy.

Na Bydgoskim Festiwalu Operowym gościmy w tym roku także trzy zespołu zagraniczne. Artyści z Państwowej Opery w Bańskiej Bystrzycy przedstawią narodową operę Słowaków „Krutniawa” Eugena Suchona. Ostatni raz to dzieło było wykonywane na polskich scenach 55 lat temu. Drugi zespół to Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu, który zaprezentuje „Otella” Giuseppe Verdiego.

Niewątpliwym hitem i jednocześnie spektaklem zamykającym festiwal będzie, skomponowana przez Rodiona Szczedrina „Carmen” – baletowa adaptacja opery Bizeta, w wykonaniu chińskiego Teatru Baletowego Suzhou.  Zespół wystąpi po raz pierwszy w Polsce.

Bydgoski Festiwal Operowy potrwa od 25 kwietnia do 10 maja. Więcej informacji o festiwalu oraz o sprzedaży biletów na stronie Opery Nova  www.opera.bydgoszcz.pl.

Festiwal jest organizowany w ramach projektu  „Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego w latach 2014-2015″ i finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu samorządu województwa.

Opera Nova jest instytucją kultury samorządu województwa.

 _______________________

(red.)

Źródło 

Fot. www.opera.bydgoszcz.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook