27 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

XXIX SESJA RADY MIEJSKIEJ W TUCHOLI. Burmistrz Tucholi w sprawie zniszczonych epitafiów w Rudzkim Moście

2 min read

44856_373036542807693_1716726899_nTę sprawę sygnalizowaliśmy kilka dni temu. Nasz reporter udał się na miejsce, aby naocznie przekonać się o tym, czy obelisk wzniesiony ku pamięci pomordowanych tucholan w Rudzkim Moście został naprawiony,  po ataku wandala. Niestety, epitafia były w opłakanym stanie. Na łamach TOKiS-PRESS-u pojawił się krótki komentarz oraz fotografie – http://tokis.pl/?p=7490

Byliśmy oburzeni faktem, ze władze miasta niczego w tej sprawie nie zrobiły.  Jest inaczej, podczas piątkowej sesji zabrał głos pan Burmistrz Tucholi, który precyzyjnie wyjaśnił tok postępowania i plany, które w przyszłości wyeliminowałyby podobne incydenty. Płyty upamiętniające ofiary mordu wyposażone będą w nowe litery, które zostaną trwale umocowane w kamieniu w wyjątkowo wyrafinowany sposób – niejako zostaną w nim zatopione  Niestety, naprawa i wykonanie zadania wymaga czasu i pieniędzy. Mowa jest o kwocie około 24 – 25 tysięcy złotych. Pozostają jeszcze…: wybór firmy, która wykona nietypowa usługę oraz zdobycie środków.

Pan burmistrz jest w tej kwestii optymistą i zapewnia społeczeństwo, że ta sprawa ma absolutny priorytet. Rozważany jest także dodatkowy sposób zabezpieczenia tego niezwykłego miejsca – pojawi się monitoring.

Cieszymy się, że po naszej relacji tak szybko i sprawnie odniesiono się do całej sprawy. Po zakończeniu sesji z naszej strony padła propozycja, aby tymczasowo, tuż obok obelisku zamontować specjalną tablicę, która na czas naprawy poinformuje osoby, które się tam znajdą o tym, że właśnie trwa remont tego miejsca.

Pan Burmistrz pozytywnie odniósł się do tej propozycji. Dziękujemy za tak mocne zaangażowanie władz, które zbyt pochopnie oceniliśmy. Martwi tylko to, że czas nieubłaganie mija, a pamięć tamtych dni i osób została zbezczeszczona, przez zaledwie jednego amatora społecznej własności. Pan Burmistrz wierzy w to, że inwestycja dotrze do szczęśliwego końca w czerwcu. Trzymamy za to kciuki i dziękujemy za reakcję.

(red.)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook