18 kwietnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

XXXIII sesja Rady Powiatu. Zakład Aktywności Zawodowej

3 min read

Powiat odtrąbił kolejny sukces, 27 grudnia ruszył Zakład Aktywności Zawodowej – nadzieja dla garstki niepełnosprawnych i małej armii osób ich obsługujących. Wykorzystano koniunkturę i możliwości wsparcia finansowego wprost z Torunia.

Dotacje, dotacje – chwilowe antidotum na wszelkie bolączki i próby odsunięcia uwagi społeczeństwa od palących problemów, których imię brzmi – DŁUGI i to potworne. Niestety, podczas 33 sesji znowu doszło do wymiany zdań pomiędzy dawnym, a obecnym starostą w kwestii winy, za katastrofalny stan finansów. Sprawa jest nudna i na tyle żenująca, że nie będziemy tego komentować, zarejestrowaliśmy ten fragment sesji i już wkrótce go opublikujemy, aby społeczeństwo miało świadomość w jak ciężkiej, inaczej, w złej atmosferze, podejmowane są kluczowe decyzje, co do przyszłości powiatu.

Niestety, nie możemy opublikować żadnej fotografii, nie możemy pokazać nawet jednego kadru materiału filmowego z siedziby ZAZ-u, gdyż jak zwykle, władze starostwa zataiły przed mediami fakt nieformalnego otwarcia tej jednostki. Oczywiście, władze posiłkują się twierdzeniem, że oficjalne otwarcie ZAZ-u odbędzie się w chwili, gdy zostanie ustalony termin uzależniony od widzimisię marszałka województwa – nie ma jak prestiż i wsparcie władzy nadrzędnej, jako głównego „darczyńcy”, dzielącego unijne środki.

ZAZ „wessał” w swoje szeregi osoby niepełnosprawne i osoby, które będą je wspierać, łącznie to aż 50 osób. Cieszymy się z tego, że powstało aż tyle miejsc pracy, jednak poważnie obawiamy się o to, czy ten stan osobowy zostanie utrzymany? ZAZ będzie musiał generować jakieś zyski, czy będą na tyle wystarczające, aby „firma” utrzymała się na rynku? Nie można jej przecież dotować w nieskończoność!

Patrząc na prognozy finansowe starostwa i na świeżo zatwierdzony kreatywny budżet, dochodzimy do wniosku, że jeden kataklizm pogodowy rozniesie te plany  w puch i pył. Nie mamy najmniejszych wątpliwości, problem dotknie również ZAZ i to prędzej, czy później! Czy w związku z tym starostwo przewidziało i ten scenariusz? Patrząc w  prognozy finansowe zaklęte w nieczytelnych tabelach opublikowanych w BIP-ie cierpnie nam skóra.

http://bippowiat.tuchola.pl/?app=uchwaly&nid=7728&y=2013&which=Rady+Powiatu+Tucholskiego

Do sprawy budżetu powrócimy.

Nasze uzasadnione wątpliwości budzi również fakt rekrutacji osób obsługi, które już znalazły zatrudnienie w ZAZ-ie. Przeprowadzono konkursy (castingi), uściślijmy, dlaczego informacja o ewentualnym zatrudnieniu, nie trafiła do wszystkich mediów? Większa ilość chętnych przeliczyła by się na zatrudnienie najlepszych fachowców.

Dokonano zakupu dwóch pojazdów, to spory wydatek, czy nie można było ograniczyć go dokonując zakupu aut z tzw. drugiej ręki? Oszczędności i to znaczne można było przesunąć i w efekcie lepiej wykorzystać. Rachunek ekonomiczny jest okrutny, w chwili zakupu, nowe pojazdy tracą na wartości do 12%, takie są realia!

Wysłuchajmy optymistycznej wypowiedzi Starosty Tucholi – pani Doroty Gromowskiej podczas trwania 33 sesji Rady Powiatu.

Włącz jakość HD.

_________________________

(mrf.)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook