3 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Z myślą o starszych mieszkańcach powiatu. Dobry plan prezesa Katulskiego

2 min read

O projekcie powstania nowego ZOL-u w Tucholi śpiewają już wszystkie skowronki w powiecie. Inwestycja bezwzględnie potrzebna, konieczna i wskazana.

Podczas spotkania włodarzy gmin u starosty tucholskiego znalazł się czas na wypowiedź prezesa spółki Szpital Tucholski. Inwestycja powstanie w Tucholi na działce, którą nieodpłatnie przekazała spółce magistrat. Powstaną na niej prawdopodobnie aż trzy budynki, zanim to jednak nastąpi potrzebne są prace wstępne. Koniecznym stanie się przeniesienie istniejącego rurociągu w inny punkt działki, oraz przygotowanie stosownej dokumentacji. Oczywiście najwięcej problemów będzie z funduszami, ale i na to znalazło się rozsądne antidotum.

Docelowo, kompleks będzie dysponował 70-cioma łóżkami, jednak w planowanym czasie do 2020 roku ta liczba będzie niewystarczająca. Według statystyk polskie społeczeństwo starzeje się i prawdopodobnie potrzeba będzie w naszym powiecie aż trzykrotnie więcej łóżek. Prezes obawia się, że być może już ktoś inny będzie musiał dokończyć tę inwestycję. Jednak z tonu głosu można wywnioskować, że to tylko kokieteria.

Przedstawiony przez prezesa plan wydaje się być dokładnie przemyślany. Ludzie starsi i opieka nad nimi stają się koniecznością. Nowy ZOL będzie bardzo dobrze wyposażony, a i ceny za możliwość korzystania z obiektu nie powinny być wygórowane.

Podczas spotkania odbyła się także runda pytań do prezesa. Dociekano jakie kryteria musi spełnić starający się o miejsce w nowym ZOL-u. Odpowiedź była oczywista, wypełnienie specjalnego kwestionariusza i… oczekiwanie w kolejce. Ile będzie kosztował pobyt pensjonariusza? Pod uwagę brana będzie emerytura, a ci którzy mają zbyt małe dochody, mogą liczyć na wsparcie NFZ-tu. Wydaje się, że placówka i w tej kwestii będzie służyć wielką pomocą. Prezes podzielił się z zebranymi informacją o kosztach pobytu w placówkach komercyjnych, o wysokim standardzie. Kwoty te sięgały nawet 6 000 złotych miesięcznie! Tucholski ZOL będzie pod tym względem bardziej, niż przyjazny.

Trudno też nie wspomnieć o tym, że w nowym obiekcie znajdą się miejsca pracy. Już dzisiaj wiemy, że wielkie dzieło będzie przed rehabilitantami, bo w nowym ZOL-u będziemy korzystać właśnie z ich usług. Obecny obiekt adaptowany po szpitalnej  pralni, nie spełnia swojej roli. Nie ma wyjścia, musimy uzbroić się w cierpliwość i  trzymać kciuki, aby wszystko zakończyło się sukcesem.

Nieoczekiwanie rozmowa zeszła na temat stanu drogi 241 Tuchola – Sępólno Krajeńskie. Jak wiemy, droga ta wymaga remontu i powstania ciągów rowerowo – pieszych. W tej kwestii szeroko wypowiadał się Burmistrz Tucholi. Okazuje się, że zainteresowany remontem drogi jest także prezes spółki Szp.Tuch., ponieważ coraz więcej pacjentów docierających do naszego szpitala, to mieszkańcy Sępólna.


_______________

(mrf.)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook